Pátek 20. října. Svátek má Vendelín.

Rok 2012 může být pro hypotéky horší, než 2011

Rok 2011 lze z pohledu poskytnutých hypoték hodnotit jako vynikající, bylo poskytnuto více než 71 tisíc hypotéčních úvěrů v objemu 119 mld. Kč, V porovnání s rokem 2010 to byl 40% nárůst, jak v počtu, tak objemu poskytnutých úvěrů. K takto dobrému výsledku pomohlo předevąím 4. čtvrtletí, kdy se nejvíce projevila snaha ušetřit před zvýšením DPH od letošního roku (komentář Ekonomické stavby).

V letošním roce proto odhaduji hypotéční trh lehce slabší, a to na úrovni přibližně 110 mld. Kč, v počtu poskytnutých úvěrů pak odhaduji zhruba 66 tisíc kusů poskytnutých hypotéčních úvěrů.

K výslednému číslu podle mého názoru pomůže i očekávaná situace v oblasti úrokových sazeb, které se v loňském roce dostaly na velmi nízkou úroveň. Nicméně jejich další pokles již nelze příliš očekávat, a to i přes vstup nových hráčů na hypotéční trh, kteří lehce zvýšili konkurenci. Konkurenceschopnost bude dle mého očekávání udržovat sazby na současné nižší úrovni, ovšem s výhledem postupného malého zvýšení, které odhaduji na 0,3%. Zároveň lze také očekávat stále relativně příznivé podmínky schvalování hypotéčních úvěrů. Neočekávám však žádnou zásadní a převratnou novinku, která by hypotéční trh výrazně oživila, stála za povšimnutí nebo dokázala něčím zaujmout.

Miroslav Lebl, finanční analytik ze společnosti Ekonomické stavby

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *