Pátek 15. ledna. Svátek má Alice.

Rok s novými pravidly: K jakým trendům vedlo zpřísnění regulace hypoték?

Vloni v říjnu začaly banky na základě požadavku ČNB poskytovat hypotéky podle přísnějších pravidel. V současném okamžiku by poměr celkového zadlužení žadatele o hypotéku neměl přesáhnout devítinásobek ročního příjmu. Zároveň by měsíční splátky veškerých úvěrů měly tvořit maximálně 45 procent čistého měsíčního příjmu. Jaké trendy lze ve spojení s těmito pravidly na trhu pozorovat?

„V souvislosti s aktualizovaným doporučením ČNB (…) se chování klientů změnilo v tom, že častěji žádá o hypotéku společně více osob, neboť samostatně by se jim nepodařilo podmínky banky splnit,“ uvádí tiskový mluvčí Komerční banky Michal Teubner. Obdobné zkušenosti potvrzuje i generální ředitel Hypoteční banky Jiří Feix. „Někteří klienti slevují ze svých představ a pořizují se menší a levnější nemovitosti, a vezmou si menší hypotéku. Jiným pomůže s dalšími finančními zdroji například někdo z rodiny nebo přistoupí k hypotéce jako další žadatel a tím si zvýší příjmy pro poskytnutí hypotéky,“ uvedl Feix.

Zástupci bank též upozorňují, že horší dostupnost hypoték s rostoucími cenami nemovitostí je příčinou nedostupnosti bydlení. Klesá tak objem hypoték a více lidí se uchyluje k nájemnímu bydlení. „Dopad je sice takový, že došlo k meziročnímu ochlazení zájmu (o hypoteční úvěry), ale obyvatelé s nižšími nebo hraničními příjmy mají přístup k vlastnímu bydlení ještě více zkomplikovaný a musí zůstat v nájemním bydlení. Nájmy v posledních letech také značně rostou a takový zájemce je vlastně v pasti, ze které vede poměrně náročná cesta k vytvoření finanční rezervy a zvýšení příjmu,“ varuje analytik Broker Consulting Martin Novák.

Banky, které měly v minulosti vypracované vlastní bonitní modely, nyní pracují se stejnými kritérii, což vede k omezení konkurenčního boje. Proto banky snižují úroky. „Z dlouhodobého hlediska pak regulace ČNB úvěrovými ukazateli výrazně ovlivní celý hypoteční trh. Ale nejsou to jen úvěrové ukazatele. Neméně významný dopad bude mít také přístup ČNB k předčasnému splacení hypoték. Je možné, že některé současné hypoteční banky výrazně utlumí své zaměření na soukromé hypotéky, nebo je přestanou prodávat úplně,“ uvádí produktový manažer Wüstenrot hypoteční banky Marian Holub.

Zdroj: E15.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *