Sobota 15. května. Svátek má Žofie.

Růst cen vlastního bydlení se podepisuje i na nájmech

Ceny českých nemovitostí rostly v posledních dvou letech téměř o 40 procent. Zdražují nejen novostavby, ale i starší byty. S růstem cen nemovitostí a zhoršující se dostupností hypoték ale rostou i ceny nájemního bydlení.

Průměrná nabídková cena nově postavených bytů v Praze překonala v roce 2017 hranici 90 tisíc korun za metr čtvereční,“ popisuje David Mazáček z Institutu strategického investování při VŠE.

Nejvíce postihl růst cen panelové domy, které podražily od poloviny roku 2015 do poloviny roku 2017 v průměru o třetinu. „Pokud bychom srovnávali cenu průměrného panelového bytu 3+1, jehož výměra je 70 metrů čtverečních, pak se nám cena změnila z 2 960 000 korun v polovině roku 2015 na 3 960 000 korun v polovině roku 2017. Tedy nárůst přesně o milion,“ popisuje Milan Roček, jednatel portálu Cenovámapa.org, který ceny bytů monitoruje.

S rostoucími cenami nemovitostí a zhoršující se dostupnosti hypoték začala růst i poptávka po nájemním bydlení především v Praze. To se odráží i v cenách nájmů. „Poptávka po pronájmech je dnes skutečně obrovská. Na jednu nabídku je během dne schopno zareagovat kolem třiceti lidí,“ popisuje současný stav mluvčí realitní kanceláře Re/Max Tomáš Hejda.

Zdroj: iHNed.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *