Sobota 31. října. Svátek má Štěpánka.

Růst cen zemědělské půdy se zastavil

Ceny zemědělské půdy rostly poslední čtyři roky dvouciferným tempem. V prvním pololetí 2018 ale začaly stagnovat. Důvodem je nejistota přidělování zemědělských dotací, častější sucho, nejistá podoba připravovaného zákona o prodeji půdy i růst úroků bankovních úvěrů.

Půda byla donedávna atraktivní investicí. Doba dostupných a výhodných úvěrů však pomalu končí a investice do půdy již přestává být tak lukrativní. „Kvůli tomu, že se o půdě hodně mluvilo, její ceny vzrostly a dnes už nejde o tak zajímavý byznys,“ potvrzuje jeden z největších vlastníků zemědělské půdy v Česku Otakar Moťka. „Cena půdy se již dostala na vysokou úroveň a doba návratnosti investice je velmi dlouhá,“ říká Jaroslav Urban, majitel portálu Farmy.cz.

Stále se však najdou oblasti, kde zájem o nejkvalitnější půdu stále přetrvává. Jde především o oblast Hané či Polabí. „Investoři tam jsou ochotni zaplatit i více, než je horní hranice rozmezí tržních cen. Zatím v těchto oblastech nehrozí rizika spojená se suchem,“ říká Petr Klos, předseda Svazu vlastníků půdy. Průměrná cena půdy dosáhla ve druhém čtvrtletí letošního roku 242 tisíc korun za hektar.

Zdroj: Tisková zpráva Farmy.cz, iHNed.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *