Neděle 07. března. Svátek má Tomáš.

Sazby ČNB zůstávají beze změny. Další růst úroků by mohl přijít v květnu

Česká národní banka (ČNB) ponechala úrokové sazby beze změny již potřetí v řadě. Většina analytiků letos očekává jedno zvýšení sazeb ČNB, guvernér Jiří Rusnok ale nevyloučil ani dvojí zvýšení.

Dvoutýdenní repo sazba zůstává po dnešním zasedání bankovní rady na 1,75 %, diskontní sazba na 0,75 % a lombardní sazba na 2,75 %. Důvodem ponechání úrokových sazeb je především vývoj v zahraničí.

K tomuto rozhodnutí vedla bankovní radu pravděpodobně opatrnost. Chaos v procesu brexitu a nejistota ohledně německého průmyslu vytvářejí nestabilní podmínky,“ uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky.

„V porovnání se sousedy má česká ekonomika druhé nejvyšší sazby v Evropě (vyšší má jen Rumunsko). Tuzemská ekonomika loni zpomalila více než Maďarsko, Polsko či Slovensko. Výhledová data ukazují, že letošní rok nebude lepší – krátkodobé sazby na desetiletém maximu k výkonnosti nepřidávají. Vyšší repo sazbu než současných 1,75 % měla Česká republika naposledy 5. února 2009,“ uvedl Michal Špaček, portfolio manažer NN Investment Partners.

„I když jsme v březnu očekávali růst sazeb, ČNB dále upřednostňuje defenzivní strategii. Hlavní roli sehrává brexit a jeho „nedohoda“. ČNB nechce v takto neklidném finančním moři přistoupit ke zvýšení sazeb. Počká až se situace uklidní a posléze sazby zvýší. Ekonomické údaje Česka zejména inflace a nezaměstnanost k tomuto kroku přímo vybízejí,“ uvedla Jana Mücková, ekonomka Bondster.

„Dál počítáme s tím, že ČNB zvýší sazby v tomto roce pouze jednou ve druhé polovině roku. A to nehledě na to, že guvernér Rusnok zatím ještě nevyloučil možnost dvojnásobného zvýšení sazeb,“ uvedl Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

Zvýšení sazeb by ale mohlo přijít již na příštím zasedání bankovní rady v květnu letošního roku. „Větší šance na růst sazeb ČNB vidíme na květen, kdy ČNB bude mít v ruce novou prognózu a další data o vývoji doma i v zahraničí,“ míní Michal Brožka, hlavní ekonom Cyrrus.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *