EUR 25.420

USD 22.521

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.420

USD 22.521

Text: Jiří Havelka

06. 01. 2016

Společnost FINEP oznámila rekordní prodeje v roce 2015

 


 

Rok 2015 & FINEP CZ v číslech: 

  • Více než 600 prodaných bytových jednotek.
  • 20 % meziroční nárůst prodeje.
  • 1,7 miliardy korun na investicích.
  • Hodnota prodaného zboží byla přes 2 miliardy korun.

Rekordní rok

„V roce 2015 prodala společnost FINEP více než 600 bytových jednotek, čímž pokořila předchozí rok a také původní plány,“ říká Tomáš Pardubický, generální ředitel společnosti FINEP a.s. Jak dodává, důvodem vysokých prodejů byla zlepšující se ekonomická situace českých spotřebitelů, a také stále výhodné hypotéky, které nákup bytu či domu zlevňují. V meziročním srovnání tak FINEP prodal o 20 % bytů více. Původně plánoval prodat přibližně 500 bytů. Velmi dobře se společnosti FINEP dařilo také v prodeji rodinných domů, které nabízí v několika lokalitách v Praze. „Je zřejmé, že i o tento segment roste mezi obyvateli Prahy zájem a předpokládáme, že v dalších letech se ještě zvýší,“ říká Pardubický.

Dařilo se také v oblasti prodeje a pronájmu komerčních ploch, kde společnost FINEP zaznamenala především zvýšený zájem o lokalitu Západního města, kde prodala či pronajala všechny volné prostory, které zde měla, a plánuje pokračování další etapy výstavby. Zájem byl ale také o komerční prostory ve vysočanském projektu Harfa Park.

REKLAMA

Tržby společnosti FINEP, měřeny nominální hodnotou kupních cen prodaných bytů, meziročně vzrostly o téměř 25 %. „FINEP v roce 2015 pokračoval ve výstavbě pěti svých projektů, kromě toho ale také koupil pozemky v pražských Hodkovičkách, ve kterých plánuje novou bytovou výstavbu,“ komentuje uplynulý rok Pardubický. Jak doplňuje Štěpán Havlas, ekonomický ředitel společnosti FINEP, investice společnosti FINEP do rezidenční výstavby se v roce 2015 pohybovaly na úrovni 1,7 miliardy korun. Hodnota prodaného zboží společností FINEP CZ byla přes 2 mld. korun

Vedou 2kk, zájem roste ale i o větší byty

Stále nejvíce se prodávají byty o velikosti 2+kk – jedná se nejen o startovací byty pro mladé jednotlivce či páry, ale také o byty pro mladé rodiny, nebo vhodné pro seniory (tzv. končící byty). Právě tato kategorie bytů je přitom nejvhodnější také jako investiční příležitost. „Rok 2015 definitivně potvrdil vzrůstající zájem o investiční byty u střední třídy. Mladší lidé v aktivním ekonomickém věku je berou jako nejvhodnější cestu pro životní i penzijní spoření, které je nejen bezpečné, ale garantuje jim i výnos,“ vysvětluje Štěpán Havlas. FINEP ale zaznamenává také zvyšující se zájem o byty s vyšší výměrou, především velikosti 4+kk. V tomto segmentu jen v roce 2015 došlo k navýšení prodeje o 20 %. Společnost FINEP předpokládá, že zájem o velké byty poroste i nadále.

Nepřekvapí, že většinu bytů či rodinných domů prodala společnost FINEP v roce 2015 prostřednictvím hypoték, které mají velmi dobré ceny, podmínky a jejichž dostupnost pro spotřebitele v roce 2015 vzrostla.

REKLAMA

Rozhodující je lokalita a život v ní

Také v roce 2015 se klienti při koupi bytu v Praze rozhodovali především podle lokality, dostupnosti, místní infrastruktury a služeb. „Velmi si vážíme toho, že se nám vrací klienti, kteří chtějí své bydlení například zvětšit, nebo si pořizují byt pro investici či pro rodinné příslušníky. Oceňují nejen zvolené lokality, ale také přístup FINEPu k lokalitě a jejímu kontinuálnímu rozvoji. Všechny projekty společnosti FINEP spojuje zasazení do rozvíjející se městské zeleně, dostatečné zázemí služeb, ale také relaxačních či sportovních ploch,“ vysvětluje generální ředitel společnosti FINEP, Tomáš Pardubický.  

U cen bytů očekáváme, že bude v průměru stejná jako v roce 2015. Důležitým faktorem bude lokalita, infrastruktura a důvěryhodnost developera. U některých lokalit, kde není dostatečná infrastruktura, je nedostatek služeb, nebo i sportovních či relaxačních aktivit může dojít i k poklesu ceny. U dobře situovaných projektů, které jsou atraktivní, může naopak dojít k růstu cen v rozmezí 5 až 10 %,“ doplňuje Pardubický. Jak dodává Štěpán Havlas, rozhodně vzrostou ceny stavebních prací a pozemků.

Rok 2016 – projeví se nestabilita a propad přípravy nových projektů? 

Rok 2016 může být prvním, ve kterém se projeví propad přípravy nových residenčních projektů, způsobený dlouhodobým neřešením legislativního rámce investic do nemovitostí. Jak již dříve společnost FINEP varovala, dopady nejasností kolem pravidel pro výstavbu v Praze se negativně projeví až s jistým časovým odstupem. Rok 2016 by potom mohl být prvním rokem, kdy se začne propad projevovat. „Bylo by velkou škodou a chybou, kdyby rok, který slibuje další ekonomický rozvoj České republiky, a tedy také Prahy, přinesl propad přípravy, výstavby, nebo prodeje bytů. Je nutné pamatovat na silné multiplikační efekty, které s sebou investice do rozvoje Prahy přináší,“ upozorňuje předseda představenstva společnosti FINEP, Michal Kocián. Podle něj proto FINEP raději konzervativně předpokládá pro rok 2016 podobné prodeje bytových jednotek, jako v roce 2015. Pro investice a akvizice roku 2016 FINEP alokuje částku necelých 2,0 mld. Kč.

Zdroj: Tisková zpráva FINEP

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

Jak reagovat, když vám v současnosti dorazí oznámení o zvýšení ceny za dodávky energií?

Mnoho dodavatelů energií právě informuje své zákazníky o nutné změně ceníku s odůvodněním, že za současné situace raketového růstu cen už nejsou schopni dodávat energie za původních podmínek, které slíbili při uzavření smlouvy. Mají na to dodavatelé právo? Co má spotřebitel v takové situaci udělat?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 10. 2021

Jak zajistit dostupné bydlení podle akademiků?

Foto: Shutterstock Těžkého údělu těch, kteří vstupují na trh s bydlením, si nelze nevšimnout. Finanční nedostupnost bydlení se dotýká stále více lidí. Byty jsou stále více dražší, a i absolventi vysokých škol mají problém se svými příjmy na bydlení dosáhnout. A když banka hypotéku na smluvenou částku neposkytne, protože odhadní cena bytu je o půl milionu […]

Text: Milan Vodička

17. 08. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.