Úterý 24. října. Svátek má Nina.

Spoluvlastnictví obcí a družstev má mnoho nedostatků

Podle analýz společnosti SVS consult, s. r. o. má spoluvlastnictví bytových domů obcemi a bytovými družstvy mnoho nedostatků.

Původním záměrem bylo podpořit výstavbu dostupných bytů na základě modelu bytových družstev, přičemž část prostředků by poskytl stát, obec by poskytla záruky za úvěr čerpaný družstvem a výstavbu by realizoval developer. Obce se staly společně s developerem členy družstva a také ho řídily.

Problémem modelu bylo ale nakonec mnoho nedostatků od chybějící dokumentace, nezákonných stanov družstev, neplatných nájemních smluv, neexistenci účetnictví družstev až po neexistenci majetkového stavu a vlastnického stavu u členů družstva.

Družstva jsou často vedena velmi amatérsky, i když nakládají s veřejným majetkem za miliony korun. A také obce, které ručí za majetek, nejsou většinou schopny ovlivňovat chod družstva a dohlídat na prostředky, které byly často utracené developerem, který měl původně v družstvu své lidi.

Problémem pro členy některých družstev je skutečnost, že členové jsou často jen nájemníky bez majetkového vztahu a možnosti byt v budoucnu vlastnit. A to i přes to, že mnohdy splatili celou částku, nebo její podstatnou část. Pokud ale družstvo úvěr od banky z jakéhokoli důvodu nesplatí, byty propadnou bance.

Jsou to pak samotní členové družstev, kteří by měli iniciovat nápravu, která je v jejich vlastním zájmu, ale také obce, které ručí za vysoké úvěry.

Zdroj: Moderní obec

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *