EUR 25.420

USD 22.521

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.420

USD 22.521

Text: Jiří Havelka

23. 03. 2010

Spoluvlastnictví obcí a družstev má mnoho nedostatků

 


 

Původním záměrem bylo podpořit výstavbu dostupných bytů na základě modelu bytových družstev, přičemž část prostředků by poskytl stát, obec by poskytla záruky za úvěr čerpaný družstvem a výstavbu by realizoval developer. Obce se staly společně s developerem členy družstva a také ho řídily.

Problémem modelu bylo ale nakonec mnoho nedostatků od chybějící dokumentace, nezákonných stanov družstev, neplatných nájemních smluv, neexistenci účetnictví družstev až po neexistenci majetkového stavu a vlastnického stavu u členů družstva.

Družstva jsou často vedena velmi amatérsky, i když nakládají s veřejným majetkem za miliony korun. A také obce, které ručí za majetek, nejsou většinou schopny ovlivňovat chod družstva a dohlídat na prostředky, které byly často utracené developerem, který měl původně v družstvu své lidi.

Problémem pro členy některých družstev je skutečnost, že členové jsou často jen nájemníky bez majetkového vztahu a možnosti byt v budoucnu vlastnit. A to i přes to, že mnohdy splatili celou částku, nebo její podstatnou část. Pokud ale družstvo úvěr od banky z jakéhokoli důvodu nesplatí, byty propadnou bance.

REKLAMA

Jsou to pak samotní členové družstev, kteří by měli iniciovat nápravu, která je v jejich vlastním zájmu, ale také obce, které ručí za vysoké úvěry.

Zdroj: Moderní obec

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.