Pondělí 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Spotřeba domácností byla v loňském roce klíčovým tahounem růstu české ekonomiky

Maloobchodní tržby rostly v listopadu rychleji, než se čekalo: velmi silný byl růst prodejů nepotravinářského zboží, kde se projevily blížící se vánoční svátky.


Silný růst maloobchodních tržeb je ale hnán především situací v české ekonomice, jež je z pohledu spotřebitelů velmi příznivá.
Spotřeba domácností a spolu s ní maloobchodní tržby rostou s tím, jak se zrychluje tempo růstu mezd a situace na trhu práce dává domácnostem vyšší jistotu ohledně udržení jejich pracovních příjmů.

Lze tak předpokládat, že data za prosinec budou v souladu s tvrzením prodejců, že loňské vánoční svátky byly ve znamení rekordních nákupů. Spotřeba domácností byla v loňském roce klíčovým tahounem růstu české ekonomiky a stejnou úlohu by měla sehrát i letos.

Vánoce byly ve znamení virtuálních nákupů

To, že maloobchodní tržby vykáží za loňské listopad solidní růst, se předpokládalo, nicméně zveřejněná data hlásí ještě silnější růst, než se čekalo.
Dařilo se prodejům zejména nepotravinářského zboží, kde je vidět vliv blížících se vánočních svátků. Vánoční nákupy se projevily v růstu prodejů přes internet a zásilkové služby, kde meziroční růst vykázal zatím nejsilnější dynamiku za celé druhé pololetí loňského roku.

Situace v české ekonomice, tedy zejména růst mezd a obecně situace na trhu práce, povedou k silnému růstu spotřeby domácností i v letošním roce.
Růst mezd a spotřeby zároveň představuje významné položky na seznamu faktorů, jež v ekonomice vedou ke kumulaci inflačních rizik.
Optikou měnové politiky tak lze konstatovat, že data o maloobchodních tržbách jsou v souladu se scénářem dalšího růstu úrokových sazeb ČNB.
Ekonomiku je potřeba postupně zchladit, aby se stávající období hojnosti nepřelilo do výraznějších nerovnováh, zejména v podobě cenových tlaků.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *