Čtvrtek 22. října. Svátek má Sabina.

Stát usiluje o větší regulaci Airbnb, překážkou je získávání dat

Poslanci, města i ministerstvo financí usilují o zpřísnění pravidel Airbnb. Chybí jim však data o poskytnutých pronájmech. Dobrovolně by je museli poskytnou provozovatelé krátkodobých pronájmů.

Podle ředitele odboru evropských záležitostí a vnitřního trhu na ministerstvu průmyslu a obchodu Jana Havlíka nesmějí samosprávy na základě evropské směrnice týkající se služeb informační společnosti po provozovatelích data vyžadovat. Airbnb podle něj splňuje definici poskytovatele služeb informační společnosti. Poskytování informací by proto muselo probíhat dobrovolně. Donutit poskytovatele by mohla hrozba radikálnějšího řešení měst.

Města přitom sdílení dat vyžadují. „Chceme, aby stát mohl získávat informace od zprostředkovatelů sdíleného ubytování o provedených transakcích, což je klíčové pro kontrolu tohoto podnikání,“ uvedl pražský radní odpovědný za kulturu Jan Wolf.

Vyšší daně či požadavky na pronajímatele a platformy nejsou ale jedinými návrhy na regulaci krátkodobých pronájmů. Například návrh pražského radního Karla Grabeina Procházky a pirátské strany by chtěl dát sdružením vlastníků bytů silnější pravomoci, aby mohli v domě krátkodobé pronájmy zakázat.

Zdroj: iHNed.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *