Sobota 31. října. Svátek má Štěpánka.

Stát ve středu spustí novou verzi půjček na bydlení pro mladé. Mladým v Praze ale nepomohou

Státní fond rozvoje bydlení začne ve středu přijímat žádosti o půjčku pro mladé do 36 let na modernizaci či pořízení nového bydlení. V letošním roce chce stát rozpůjčovat 650 milionů korun a v dalších letech až miliardu ročně. Mladým ve větších městech ale státní půjčka na bydlení příliš nepomůže.

Nová verze programu počítá s půjčkami až do výše dvou milionů korun a jednoprocentní úrokovou sazbou garantovanou na 20 let. Ve výjimečných případech bude možné splácet až 25 let. Maximální výše úvěru nebude smět překročit 80 procent skutečných nákladů na výstavbu či koupi a  v případě rodinného domu včetně ceny pozemku.

Realitní makléři jsou ale přesvědčeni, že ani nová verze mladým s bydlením příliš nepomůže. „Pro porovnání: výše hypotečních úvěrů poskytnutých v roce 2017 byla 227 miliard korun. Z tohoto objemu je částka vyčleněná na Program pro mladé pouhých 0,27 procenta. Ani slibovaná miliarda by nebyla tedy víc než půl procenta z peněz, které si lidé na bydlení ročně vypůjčí,“ uvedl majitel kanceláře RE/MAX City Daniel Kotula. Účinnějším řešením by podle něj bylo zrušení daně z nabytí nemovitosti.

Podle realitní makléřky Lucie Tůmové z dumreality.cz jsou nabízené peníze vzhledem k cenám nemovitostí nedostatečné, a to především pro zájemce o bydlení ve větších městech.

„Od října začnou platit opatření ČNB, které z velké části lidem znepřístupní hypotéky, takže každou takovou možnost pro mladé lidi vítáme. Ale jak vzhledem k výši půjčky s ohledem na ceny na pražském trhu, tak k celkové alokované částce, asi nejde o program, který by mohl situaci úplně vyřešit,“ potvrzuje Marcela Fialková, mluvčí společnosti Central Group.

Zdroj: ČTK

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *