Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Státní půjčky na bydlení pro mladé rodiny dostanou nový kabát

20.04.2018

Vláda by měla do začátku května projednat nový návrh stáních půjček na bydlení pro mladé rodiny do 36 let. Na rekonstrukci či pořízení nového bydlení by mohli získat až dva miliony korun s úrokovou sazbou jedno procento a garantovanou dobou 20 let.

Se státními půjčkami na bydlení pro mladé přišla již předchozí vláda. S velkým zájmem se však neshledaly. „Hlavním důvodem byla velice nízká částka, kterou stát poskytoval. Žadatelé by si k tomu museli většinou vzít ještě spotřebitelský úvěr, tak si už rovnou sjednali hypotéku u banky,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj v demisi Klára Dostálová.

Nařízení schválené před dvěma lety umožňovalo půjčit maximálně 600 tisíc korun, s maximální dobou splatností 15 let. Současný návrh rozděluje půjčky na tři kategorie. Na modernizaci bytu by si zájemci mohli půjčit maximálně 300 tisíc korun, na koupi bytu až 1,2 milionu korun a na stavbu či koupi rodinného domu až dva miliony korun. Úvěr bude stát poskytovat maximálně do výše 80 procent skutečných nákladů na výstavbu nebo koupi, v případě rodinných domů včetně pořizovací ceny pozemku.

Podle předchozího nařízení mohli o půjčku žádat pouze mladé rodiny, kde alespoň jeden z žadatelů musel být mladší 36 let a společně museli pečovat o dítě do šesti let. „To se teď změnilo. Pokud o půjčku požádají manželé nebo registrovaní partneři, dítě mít nemusí. Ovšem pokud manželé nebudou, dítě do šesti let je podmínkou. Tímto opatřením sledujeme rodinu a všechny vazby na ni. Takže podporujeme manželství,“ řekla ministryně.

Na půjčky ze Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) je pro letošní rok vyčleněno 650 milionů korun.

Zdroj: ČTK

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Státní půjčky na bydlení pro mladé rodiny dostanou nový kabát”

  1. Standa09 napsal:

    Státní půjčky na bydlení
    To je super, doufám, že na ni třeba taky dosáhnem, až se s přítelkyní vezmeme. Zrovna jsem si pročítal tenhle článek https://www.hyperfinance.cz/magazin/statni-pujcky-na-bydleni-by-mohly-byt-dostupne-i-pro-bezdetne-novomanzele/ a vypadá to, že by se tahle možnost měla otevřít i bezdětným novomanželům, tak jsem zvědav. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *