Pátek 23. srpna. Svátek má Sandra.

Stavaři na vlně dobré nálady

Vůči nepříliš pozitivně se vyvíjejícímu asijskému dění jsou čeští podnikatelé stále imunní. Důvěra českých podnikatelů se zvýšila nejen vzhledem k předchozímu měsíci, ale také ve srovnání s loňským rokem. O náladě vyjádřené prostřednictvím indikátoru ekonomického sentimentu dnes informoval Český statistický úřad.

Čeští podnikatelé si nenechávají Čínou zkazit náladu. Důvodem můžou být také ujištění, že dopady zpomalování hospodářského růstu v nejlidnatější zemi světa by měly být na německou a zprostředkovaně také na českou ekonomiku pouze minimální. Důvěra mezi podnikateli se v září dostala na úroveň z ledna letošního roku, kdy odpovídala 13,3 bodům. V porovnání s předchozím měsícem se nálada zvedla o 0,2 body. V září na tom byli se zvýšením nálady nejlépe stavaři. Situace v českém stavebním sektoru se v letošním roce zlepšuje téměř každý měsíc.

Za prvních sedm měsíců letošního roku začali stavaři s výstavbou více než 15 000 nových bytů a do nového bydlení se mohlo přestěhovat více než 13 000 domácností. A ani situace v posledních třech měsících letošního roku by neměla současně nastavený trend nijak překazit. Stavaři očekávají, že tempo jejich činnosti by mělo mít i nadále rostoucí tendenci. Mezi průmyslníky se nálada nezvýšila o tolik jako mezi stavaři, respektive v porovnání s předchozím měsícem nedoznala žádných změn.

Celkově jsou průmyslníci ovšem stále více optimisty než pesimisty. Ani v období následujících tří měsíců firmy v průmyslu neočekávají žádné výrazné zvraty, jak z hlediska tempa výroby, tak také z hlediska přijímání nových zaměstnanců. Neočekávané změny v oblasti zaměstnanosti by mohly být pozitivním signálem, že i s odchodem sezónních prací nebude průmyslový trh práce negativně zasažen.

Spotřebitelé byli v září jedinou sledovanou skupinou, u které se nálada meziměsíčně zhoršila. Indikátor důvěry spotřebitelů se od začátku roku pohybuje v kladných hodnotách, nicméně v září se jejich důvěra meziměsíčně snížila na letos nejnižší úroveň, konkrétně o 0,3 bodu na rovný jeden bod. O něco málo horší nálada mohla být ovlivněna rostoucími obavami z vlastní finanční situace. Na druhou stranu Češi pozitivně vnímají současnou situaci na trhu práce, což se odráží v menší nejistotě o budoucnosti jejich pracovního uplatnění. Kostlivcem ve skříni už nejsou ani rostoucí ceny za nakupované zboží. A spíše než k odkládání a spoření peněz se nyní Češi přiklání k okamžitému nákupu.

Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Mone Bank

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *