Středa 12. května. Svátek má Pankrác.

Stavební práce zdražily za dva roky až o 70 procent

Průměrná cena stavebních prací na metr čtvereční vzrostla za poslední dva roky u kancelářských prací o 50 procent a u bytových projektů dokonce až o 70 procent. Důvodem je podle zakladatele developerské společnosti Passerinvest Group Radima Passera zoufalý nedostatek lidí ve stavebnictví.

„Stavebnictví směřuje k postupné sebevraždě celého odvětví,“ uvedl Radim Passer s tím, že každý rok ve stavebnictví odejde do důchodu 7 500 pracovníků, které ale nikdo nenahrazuje. „To je nesmírně nebezpečný vývoj. Kvalitu práce snižuje vedle korupce právě nedostatek pracovníků. Tohle ale nemůžou vyřešit podnikatelé, to musí vyřešit vláda,“ řekl.

Řešením je podle Passera příchod minimálně půl milionu pracujících lidí například z Ukrajiny. Česko podle něj vydalo pouze 100 tisíc pracovních víz pro zaměstnance z Ukrajiny, zatímco v Polsko 1,5 milionu.

„Navíc by podle mě sem neměli přijít jen svobodní chlapi, ale celé rodiny, které pak mají šanci se zde etablovat. Je to ‚win-win‘ řešení pro všechny,“ dodal Radim Passer.

Zdroj: ČTK

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *