Pondělí 25. května. Svátek má Viola.

Stavební produkce v České republice v dubnu meziročně rostla

Stavební produkce v České republice v dubnu podle dat Českého statistického úřadu meziročně reálně vzrostla o 8 procent. Stavební úřady vydaly meziročně o 5,7 procenta stavebních povolení méně a jejich orientační hodnota klesla o 10,2 procent. Bylo zahájeno meziročně o 18,5 procenta bytů méně a dokončeno bylo o 23,7 procenta bytů méně. Průměrný počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci se v březnu 2014 meziročně snížil o 5,5 procenta.

„Aktuální data jsou pro odvětví studenou sprchou. Stavebnictví sice roste, ale je to dáno především nízkou srovnávací základnou z minulých let. Jinak všechno ostatní stále klesá. Vydává se méně povolení, dokončuje se méně bytů, pokračuje propouštění. Celo odvětví připomíná pacienta, který by bez podpůrných přístrojů zemřel. Navíc jakýkoliv šok či překážka například v podobě v současnosti zmiňovaného zákona o EIA neboli posuzování vlivů na životní prostředí může celému sektoru způsobit ještě větší škody a totálně jej ochromit,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL.

„Jediným životaschopným segmentem tuzemského stavebnictví je zatím pouze výstavba bytů, a to především v Praze. Je to tudíž takový malý ostrůvek stability. Podle našich odhadů se letos v hlavním městě díky levným hypotékám prodá přes pět tisíc nových bytů. Díky tomu alespoň my developeři můžeme do budoucího období hledět alespoň s mírným optimismem. Přál bych jej i kolegům v dalších stavebních firmách, ačkoli velmi dobře vím, že to světélko na konci tunelu je stále strašlivě daleko a občas má ještě velké výpadky,“ uzavírá Evžen Korec.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *