EUR 24.345

USD 23.548

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.345

USD 23.548

Text: Jiří Havelka

11. 12. 2013

3 komentáře

Stavební spoření pro děti bude komplikovat nutnost rozhodnutí opatrovnického soudu!

 


 

Nový zákon bude komplikovat život chronickým uzavíračům stavebního spoření. Některé rodiny využívají stavební spoření bez ohledu na výhodnost pro všechny členy rodiny. To nový občanský zákoník bude trochu komplikovat, například zrušení už nebude tak snadné.

Podle nového občanského zákoníku zákona č. 89/2012 Sb. (NOZ) konkrétně $ 898 odst. 1) K právnímu jednání, které se týká existujícího i budoucího jmění dítěte nebo jednotlivé součásti tohoto jmění, potřebují rodiče souhlas soudu, ledaže se jedná o běžné záležitosti, nebo o záležitosti sice výjimečné, ale týkající se zanedbatelné majetkové hodnoty. K ukončení smlouvy u nezletilého účastníka stavební spořitelny budou, od 1. 1. 2014 moci žádat rozhodnutí opatrovnického soudu, které dosud muselo být jen v případě, když rodiče chtěli dětskou smlouvu zatížit úvěrem.


Některé stavební spořitelny zatím nemají jasno, jak budou v těchto situacích postupovat. Ale například Buřinka bude vyžadovat rozhodnutí opatrovnického soudu ve všech případech.

Zdroj: nasepenize.cz

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Stavební spoření úroky 2022

Úroky u stavebního spoření zatím moc nerostou

Kromě klíčových sazeb ČNB a úrokových sazeb hypoték začaly letos po delší době růst i úroky na běžných a spořicích účtech. Jak je na tom ale stavební spoření? Je to oblíbený nástroj pro běžné spoření, ale úrokové sazby to moc velké nenabídne. Aneb jaké vám nabídnou úrokové sazby stavební spořitelny?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

25. 05. 2022

Propad poskytnutých hypoték v dubnu citelně zesílil

Hypoteční trh v dubnu výrazně zpomalil. Objem poskytnutých hypoték oproti březnu propadl podle České bankovní asociace (ČBA) zhruba o 40 %, a to jak z pohledu objemu, tak počtu poskytnutých hypoték. Banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem hypotéky v celkovém objemu 17,5 mld. Kč, zatímco v březnu činil objem přes 30 mld. Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 05. 2022

Nejedna otázka kolem stavebního spoření – 2. část

Jedině pro rok 2022 jedna z bank zdvojnásobuje úrokovou sazbu z vkladů na stavebním spoření. Namísto 1, 5 % klient první rok šestiletého spoření dostane 3 %. Úrokové sazby se pohybují kolem 1% úrovně. Stavební spořitelny v reklamě rády uvádějí celkový výnos, který zahrnuje i státní podporu. Aktuálně také mizí 1% poplatky za založení stavebního spoření.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

24. 02. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Chronický uzavírač

  24 ledna, 2014

  Všichni co chtějí, pro rodinu (děti) něco z našetřených peněz vytvořit budou muset státu, zaplatit za razítko (daň). Zajímalo by mě KOLIK.
  Co se stane po završení doby smlouvy, budu platit bankám za to že tam peníze leží? Jde o ochranu dětí? Nebo o co jde? Má 6ti letá dcera si za 12 let vybere zbytek z těch 130tis. Ale před tím než si za ně koupí jeden chleba tak na to vymyslí stát ještě nějaké další zdaněni ..

  Odpovědět

 • Lukáš

  27 února, 2014

  Opět ukázka geniality našich zákonodárců a toho, kdo v ČR tahá za nitky: stavební spořitelna sníží jednostranně úrokovou sazbu, nezletilý smlouvu vypovědět nemůže a jeho rodiče si počkají rok, dva jestli jim soud povolí smlouvu vypovědět a peníze uložit výhodněji(a chránit tak majetek dítěte před znehodnocením tj. to, oč občanskému zákoníku tímto pseudoparagrafem snad jde). Dítě přichází o majetek a profituje z toho jen spořitelna – krása.

  Odpovědět

 • Petr

  28 června, 2014

  Opatrovnický soud je nepříjemnost, která se dá nicméně zvládnout – i bez právníka. Tady je popsáno jak na to
  http://www.sta­vebky.cz/ukon­ceni-smlouvy-o-stavebnim-sporeni-ditete/

  Soudní poplatky se v tomto případě neplatí.
  Vyřizování by nemělo trvat roky, je šance to stihnout během výpovědní lhůty.

  Co se týče podstaty tohoto opatření – je to tak, že má ochránit zájmy dětí. Tuto ochranu potřebuje jen mizivé procento dětí, jejichž rodiče se nevyvedli, bohužel je takto postižena i ta naprostá většina těch normálních (poctivých).

  Odpovědět