Středa 18. října. Svátek má Lukáš.

Stavební spoření pro děti bude komplikovat nutnost rozhodnutí opatrovnického soudu!

Nový občanský zákoník přináší od ledna 2014 mnoho změn, zasáhne i do stavebního spoření pro děti. Ochránit před tímto produktem by měl opatrovnický soud. Od nového roku totiž budou moci rodičeprovést některé změny ve stavebním spoření pro děti pouze se souhlasem opatrovnického soudu.

Nový zákon bude komplikovat život chronickým uzavíračům stavebního spoření. Některé rodiny využívají stavební spoření bez ohledu na výhodnost pro všechny členy rodiny. To nový občanský zákoník bude trochu komplikovat, například zrušení už nebude tak snadné.

Podle nového občanského zákoníku zákona č. 89/2012 Sb. (NOZ) konkrétně $ 898 odst. 1) K právnímu jednání, které se týká existujícího i budoucího jmění dítěte nebo jednotlivé součásti tohoto jmění, potřebují rodiče souhlas soudu, ledaže se jedná o běžné záležitosti, nebo o záležitosti sice výjimečné, ale týkající se zanedbatelné majetkové hodnoty. K ukončení smlouvy u nezletilého účastníka stavební spořitelny budou, od 1. 1. 2014 moci žádat rozhodnutí opatrovnického soudu, které dosud muselo být jen v případě, když rodiče chtěli dětskou smlouvu zatížit úvěrem.


Některé stavební spořitelny zatím nemají jasno, jak budou v těchto situacích postupovat. Ale například Buřinka bude vyžadovat rozhodnutí opatrovnického soudu ve všech případech.

Zdroj: nasepenize.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

3 komentářů k článku “Stavební spoření pro děti bude komplikovat nutnost rozhodnutí opatrovnického soudu!”

 1. Chronický uzavírač napsal:

  Cena za razítko?

  Všichni co chtějí, pro rodinu (děti) něco z našetřených peněz vytvořit budou muset státu, zaplatit za razítko (daň). Zajímalo by mě KOLIK.
  Co se stane po završení doby smlouvy, budu platit bankám za to že tam peníze leží? Jde o ochranu dětí? Nebo o co jde? Má 6ti letá dcera si za 12 let vybere zbytek z těch 130tis. Ale před tím než si za ně koupí jeden chleba tak na to vymyslí stát ještě nějaké další zdaněni ..

 2. Lukáš napsal:

  Opět ukázka geniality našich zákonodárců a toho, kdo v ČR tahá za nitky: stavební spořitelna sníží jednostranně úrokovou sazbu, nezletilý smlouvu vypovědět nemůže a jeho rodiče si počkají rok, dva jestli jim soud povolí smlouvu vypovědět a peníze uložit výhodněji(a chránit tak majetek dítěte před znehodnocením tj. to, oč občanskému zákoníku tímto pseudoparagrafem snad jde). Dítě přichází o majetek a profituje z toho jen spořitelna – krása.

 3. Petr napsal:

  Je to nepříjemnost, která se dá zvlánout

  Opatrovnický soud je nepříjemnost, která se dá nicméně zvládnout – i bez právníka. Tady je popsáno jak na to
  http://www.sta­vebky.cz/ukon­ceni-smlouvy-o-stavebnim-sporeni-ditete/

  Soudní poplatky se v tomto případě neplatí.
  Vyřizování by nemělo trvat roky, je šance to stihnout během výpovědní lhůty.

  Co se týče podstaty tohoto opatření – je to tak, že má ochránit zájmy dětí. Tuto ochranu potřebuje jen mizivé procento dětí, jejichž rodiče se nevyvedli, bohužel je takto postižena i ta naprostá většina těch normálních (poctivých).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *