Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Stavební spořitelny chtějí změnu zákona o stavebním spoření dětí

Opatrnost právníků stavebních spořitelen při výkladu nového občanského zákoníku ohledně výpovědí stavebního spoření dětí vede k zavalování opatrovnických soudů, které musejí schvalovat výpovědi smluv nezletilých dětí. Spořitelny proto žádají změnu zákona.

„Všechno musíme povinně dávat opatrovnickému soudu, nesmírně nám to komplikuje život. Je to protivné pro klienty, soudy i pro nás. Nevydělal na tom nikdo,“ říká Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS). ČMSS zaznamenala pokles zájmu o tyty smlouvy o 3 procenta.

Souhlas soudu by nebyl nutný, pokud by se výpověď nezletilého dítěte označila za „běžný úkon“. Důvodová zpráva bere v současné době za „běžné záležitosti“ například platby pojistného, běžné udržovací náklady či opakující se nákupy.

„Chci iniciovat změnu zákona. Buď se to podaří novelou občanského zákoníku, nebo zákona o stavebním spoření,“ uvedl Staňura, který předsedá Asociaci českých stavebních spořitelen (AČSS). „AČSS s námi tyto své návrhy zatím nediskutovala, nicméně jsme připraveni s ní hledat vhodné řešení,“ reagoval náměstek ministra financí Martin Pros.

Zdroj: iDnes.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Stavební spořitelny chtějí změnu zákona o stavebním spoření dětí”

  1. Milka napsal:

    Stavební spoření pro děti

    Ze zkušeností z okolí budu zrazovat všechny známé od uzavírání stavebního spoření pro své děti, či vnoučata. Současný zákon o výpovědi smlouvy v době nezletilosti dítěte je odstrašující. S vloženými prostředky nemůžete počítat ani v případě, že se dostane rodina do finanční tísně, naspořené peníze na účtu musí ležet do zletilosti dítěte, pak jsou jeho. Tento zákon se změnil v průběhu spoření a neplatí jen u nových smluv. O zrušení smlouvy v době nezletilosti dítěte musí rozhodnout soud. Dokonce bude dítěti stanoven opatrovník, ikdyž má dítě oba normálně fungující rodiče. Takové jsou dnešní zákony. Dobře si to rodiče rozmyslete, uložte peníze dětem raději na jiný produkt.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *