Středa 28. října. Je Státní Svátek

Stavební spořitelny jsou nejúspěšnější v historii

Stavební spořitelny rozpůjčovaly nejvíce peněz v poměru ke vkladům v historii. Podíl úvěrů ke vkladům dosáhl ke konci letošního třetího čtvrtletí 69,1 %. Dosavadní rekord z roku 2010, kdy podíl činil 68,2 %, tak padl.

Čím vyšší je poměr úvěrů k celkovým vkladům, tím jsou stavební spořitelny úspěšnější. Podle údajů ministerstva financí se stavebním spořitelnám podařilo z vkladů ve výši 352,3 miliard korun rozpůjčovat 243,5 miliard korun.

„Vývoj odpovídá našim prognózám: v období nízkých úrokových sazeb atraktivita spoření spíš klesá, čímž se snižuje naspořená částka. Zároveň ale stavební spořitelny poskytují více úvěrů, takže roste efektivita systému z hlediska schopnosti půjčovat,“ vysvětluje tajemník AČSS Jiří Šedivý.

Stavebním spořitelnám by se navíc mělo dařit i do budoucna. „Úvěry ze stavebního spoření fixují nízké úrokové sazby úvěrů i v prostředí, kdy tržní úrokové sazby rostou. Všechno tak nasvědčuje tomu, že se podíl rozpůjčovaných prostředků ještě zvýší. Otázkou je o kolik. Pro další úvěry každopádně existuje dost prostoru. Konkrétně je volných zhruba 110 miliard korun,“ uzavírá tajemník AČSS.

Zdroj: Tisková zpráva AČSS

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *