Čtvrtek 19. října. Svátek má Michaela.

Trigema: Nabídka developerských projektů trojnásobně převyšuje poptávku

Společnost Trigema zveřejnila první výsledky monitoringu českého rezidenčního trhu v oblasti novostaveb. Výsledky nevypadají pro řadu developerských společností příliš optimisticky.

Z průzkumu společnosti Trigema vyplývá, že v současnosti je v pražských projektech naplánována výstavba 21 749 bytů, z nichž v aktulní nabídce je 10 649 bytů. Dosud volných bytových jednotek je 7 098 (67%), z toho 2722 bytů už je dokončených (1205 bytů je už dokonce dokončeno déle než 1 rok). V letošním roce developeři plánují uvést na trh další stovky, ne-li tisíce nových bytů, přičemž očekávaný prodej se v současnosti pohybuje od 3 000 – 3 500 bytů.

"Při pozorném čtení těchto čísel zjistíme, že nabídka převyšuje poptávku téměř trojnásobně. A tuto disproporci nezmění ani meziroční nárůst prodejů v řádu stovek bytů. Nabídka je nastavena na nárůst v řádů tisíců bytů. A to dnes nikdo na rezidenčním trhu neočekává. Určitou pobídkou bude avizované sbližování sazeb DPH. Čím rychlejší a razantnější bude, tím více trhu s byty pomůže. Bohužel jen jednorázově, bude to takové developerské šrotovné. Po odeznění přechodných ustanovení očekáváme další zmrazení trhu s byty," komentuje výsledky průzkumu Marcel Soural, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Trigema.

"Podle našich předpokladů se rezidenční trh v horizontu dvou až tří let výrazně změní. Práce na velké části připravovaných projektů budou zastaveny, spekulativní developerské společnosti zmizí a trh se pročistí, resp. nabídka bytů v přípravě se výrazně sníží. Tento scénář je výrazně pravděpodobnější než druhá varianta, jak přiblížit poptávku a nabídku, a to dramatické dlouhodobé zvýšení prodejů," doplňuje Marcel Soural.

Bližší informace o developerském trhu naleznete v tiskové zprávě.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *