Sobota 24. října. Svátek má Nina.

Tůma: Žádná realitní bublina není, ceny bytů porostou

Ceny bytů dlouhodobě rostou. Jenže to neznamená, že je zde realitní bublina. Ceny pravděpodobně porostou nadále, i když tempo růstu se sníží. Na diskusním setkání Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí to řekl bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma.

O bublině můžeme mluvit v případě, že ceny překročí rovnovážnou úroveň. Když pak bublina praskne, ceny klesnou. Ale to se tady neděje. Tohle je reálná konvergence. Přibližujeme se vyspělejším zemím i v jiných oblastech, nemovitosti nejsou výjimkou,“ uvedl Tůma.

Podle něj se strukturální problém v oblasti nabídky střetl s příznivou fází ekonomického cyklu na straně poptávky. „Na jedné straně se staví málo nových bytů. Na druhé straně lidem rostou platy, mají jistotu, že za rok nepřijdou o zaměstnání,“ doplnil bývalý guvernér.

Doporučení ČNB ohledně omezení poskytování hypoték podle Tůmy necílí na to, aby snížením poptávky klesly ceny. „Je to hlavně z pohledu finanční stability, aby se lidé nezadlužili. Potenciální dopad na ceny bude spíše sekundární,“ dodal Tůma.

Podle analýzy společností Trigema, Skanska Reality a Central Group se pražské novostavby v prvním kvartálu roku 2018 prodávaly za průměrnou cenu 88 552 korun za m2.

Zdroj: Aktualne.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *