Neděle 25. října. Svátek má Beáta.

Udělování licencí ČNB úvěrovým firmám vázne

Nebankovní poskytovatelé spotřebitelských půjček musí podle nového zákona o spotřebitelském úvěru požádat o licenci Českou národní banku (ČNB). Centrální banka však zatím nevydala ani jednu.

Žádost jsme podávali loni v prosinci. Jde o zásadní věc, která ovlivňuje budoucnost našeho podnikání, a z dlouhého čekání na jakoukoli odezvu od regulátora jsme byli nejistí,“ sděluje Ondřej Holoubek z úvěrové firmy Provident Financial, která po téměř roce dostala v listopadu výzvu od ČNB k doplnění žádosti.

„Žádost jsme podali řádně v termínu, ale reakci z České národní banky jsme zatím neobdrželi,“ říká také Adam Martinec ze společnosti Creamfinance. Společnosti, které podaly žádost o licenci do 1. března letošního roku se nachází v takzvaném přechodném období a mohou podnikat. Na vyřízení žádosti má ČNB maximálně patnáct měsíců.

O licenci v řádném termínu zažádala i společnost Profi Credit. „Žádost o licenci jsme podali 16. února 2017, jak je uvedeno na oficiálních stránkách ČNB. K dnešnímu dni neevidujeme žádnou reakci ze strany ČNB k námi podané žádosti o licenci,“ uvedla Dana Soukeníková, marketingová ředitelka společnosti, a dodává: „Na licenční řízení jsme připraveni a předpokládáme, že nás ČNB v nejbližší době kontaktuje a vyzve ke spolupráci. Ačkoliv bychom brzké rozhodnutí v této věci ocenili, tak se nedomníváme, že by aktuální stav měl ve vyšší míře vliv na naše obchodní aktivity.“ 

Hůře jsou na tom ale společnosti, které podnikat teprve začínají. „Těch už se přechodné období netýká a mohou začít podnikat až po udělení licence od centrální banky, přičemž není jasné, v jakém časovém horizontu ČNB o udělení licence rozhodne,“ zdůrazňuje šéf úvěrové firmy Cool Credit Martin Havle.

Zdroj: E15.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *