Úterý 24. října. Svátek má Nina.

Úředníci budou moci vstoupit do vašeho obydlí a zkontrolovat kotel

Poslanci schválili novelu zákona o ovzduší, která umožní úředníkům zkontrolovat topivo přímo v domácnostech. Odepřít úředníkům vstup se nemusí vyplatit, pokuta se může vyšplhat až na 50 tisíc korun. Zákon by měl začít platit od roku 2017.

Odpůrci zákona apelují na základní lidská práva. „To, že je tento zákon zcela v rozporu s ústavními právy, je jasné nejen opozici, ale každému inteligentnímu člověku. Stačí si přečíst dvanáctý článek Listiny základní práv a svobod, který jasně říká: „Obydlí je nedotknutelné. Není dovoleno do něj vstoupit bez souhlasu toho, kdo v něm bydlí,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol.

Ministr životního prostředí Richard Brabec však argumentuje, že slušný člověk by něměl mít problém prokázat, že nespaluje odpady. „Souhlasím s tím, že spalovat v kamnech odpadky a znečišťovat tím ovzduší, je víc než nezodpovědné. Ale nejsem si jistý, zda kvůli tomu prolamovat ústavní jistoty. Ostatně domácnosti nejsou hlavním a jediným znečišťovatelem. Co například doprava či velké podniky? Kdy začneme omezovat také práva řidičů a majitelů fabrik? Nebo raději tento zákon hodíme do kotle, kam ostatně patří? Na rozdíl od odpadků,“ dodává Evžen Korec.

Zdroj: Komentář Ekospol

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *