Neděle 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

Úrokové sazby klesají už šest měsíců v řadě. Další zlevňování by bylo překvapením

Minimální úrokové sazby hypoték byly v červenci pod 2,65 %. Sazby klesají už šestý měsíc v řadě, což je překvapivé pro nejednoho odborníka. Další zlevňování nikdo nečeká. To vyplývá z tiskové zprávy Gepard Finance. 

Úrokové sazby hypoték klesají už 6 měsíců v řadě. Z dlouhodobého hlediska by podle Davida Eima stálo za úvahu refinancování starých hypoték anebo požádat o nové. „Sazby z mého pohledu překvapivě klesají už několik měsíců. To samo o sobě není nic zvláštního, ale v lednu, kdy byla průměrná úroková sazba lehounce přes 3 %, jsem očekával, že to tak víceméně zůstane,“ řekl místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance David Eim. Před třemi lety ale byly hypotéky ještě levnější, dodal.

Úroková sazba je ale jenom jeden parametr, který by zájemci o nové hypotéky měli brát v potaz. „Pokud si plánuji zajistit vlastní bydlení, pak otázku, zda jsou právě nyní sazby na 2% nebo 3% úrovni neřeším, protože hypotéku si beru na 30 let. Pro většinu lidí je typická fixace 5 let a po té době budou mít nové podmínky a nikdo dnes netuší, jaké budou. To se za životnost hypotéky stane ještě několikrát,“ uvedl David Eim.

Pro refinancování je podle Eima aktuální sazba velice slušná, minimální sazba nabízená bankami se pohybuje okolo 2,62 procent. „Je to trochu, jako když se zlevní máslo. Ti co ho nakoupí ve velkém, možná něco ušetří, ale budou ho potom jíst dvakrát častěji. Do mrazáku se jim nevejdou jiné věci a když vypadne elektřina, všechno se jim zkazí. Prostě vždy je to sázka na něco. Vzhledem k tomu, že u hypoték nečekám, že v této oblasti přijdou nějaké zásadní výkyvy, nechal bych prostě věci víceméně plynout a hypotéku si bral až v situaci, kdy ji potřebuji na konkrétní investici,“ dodal David Eim.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *