Středa 21. srpna. Svátek má Johana.

Vedle průmyslu nepřekvapilo ani stavebnictví, které setrvalo u dvouciferného propadu

Propad stavebnictví pokračuje i nadále. Dubnových –11,4 % (po očištění o 12,9 %) pouze potvrzuje, že šestiletá recese tohoto odvětví nebere konce. Zvlášť slabý byl tentokrát výsledek inženýrského stavitelství, které stále trpí nedostatkem zakázek ze strany veřejného i soukromého sektoru. (Komentář ČSOB)

Výstavba nových bytů sice vykázala na první pohled pozitivní hodnoty, ale jde o meziroční čísla počítaná z velmi slabého loňského dubna, kdy se začínala stavět zhruba jen polovina bytů ve srovnání se silnými roky 2007–8.

Soustavný propad stavebnictví urychluje i propouštění v celém odvětví. Tentokrát se stavy zaměstnanců snížily o 8,2 %. Otázkou zůstává, nakolik jde o jednoznačný odchod lidí mimo stavebnictví a nakolik je toto číslo ovlivněno rozšířením švarcsystému.

Stavebnictví je odvětví, které by mohlo v blízkých měsících pocítit zvýšenou poptávku při nápravě škod po aktuálních povodních. Bude jen záležet, jak rychle se podaří připravit projekty rekonstrukce a peníze na ně. Náprava škod by tak mohla zafungovat jako záchranná brzda pro stavebnictví, které by jinak s růstem poptávky počítat nemohlo.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *