Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Vedra paradoxně snižují účinnost solárních panelů

Je horko k padnutí. Člověk by si řekl, že tropické teploty přejí alespoň fotovoltaickým elektrárnám. Ale ani těm takové teplo nesvědčí. Podle odborníků mají solární panely největší účinnost na jaře a na horách.

Výkon solárních panelů se snižuje s rostoucí teplotou o přibližně 0,4 procenta na každý stupeň Celsia. Je to způsobeno chováním polovodičové struktury, která tvoří fotovoltaický článek. Na celkovém výkonu solární elektrárny se tento jev projeví trochu méně, protože v létě slunce svítí delší dobu, a tak tento pokles částečně kompenzuje,“ řekla výkonná ředitelka Solární asociace Veronika Hamáčková.

Maximum výroby fotovoltaické zdroje nejčastěji zaznamenávají v květnu. „Přes prázdniny výroba mírně – právě vlivem vysokých teplot – poklesne a v září zase mírně vzroste,“ dodala Hamáčková. Podle údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ) vyrobily loni tuzemské fotovoltaické elektrárny nejvíce elektřiny v červnu (328,8 gigawatthodiny – GWh) a v květnu (311,9 GWh). Pak teprve následovaly srpen a červenec.

Čistě z fyzikálního hlediska účinnost fotovoltaických panelů skutečně s každými 25 stupni Celsia rostoucího tepla klesá zhruba o deset procent. Tento jev se však v současnosti projeví jen minimálně, jelikož veškeré solární elektrárny se projektují podle reálných, nikoli laboratorních podmínek,“ uvedl jednatel společnosti S-Power Energies Jaroslav Šuvarský.

Zdroj: ČTK

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *