EUR 25.415

USD 22.509

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.415

USD 22.509

Text: Jiří Havelka

19. 03. 2014

Vláda chce „masivně zateplovat“. Proč tedy odmítá závazný cíl pro energetickou účinnost?

 


 

Úspory energie a zvyšování energetické účinnosti hrají v aktuální debatě o energetické politice Evropské unie stále větší roli, Evropský parlament proto v únoru tohoto roku vyzval Evropskou komisi, aby v oblasti nové politiky klimatu stanovila do roku 2030 závazný cíl na zvýšení energetické účinnosti o 40 % oproti roku 1990. Pro závazný cíl pro energetickou účinnost v Bruselu většinově hlasovali i čeští europoslanci zastupující strany vládní koalice. Jednat se o tom bude v následujících dvou dnech na Evropské radě.  

Navrhovaného závazného cíle zvýšit energetickou účinnost o 40 %  do roku 2030 lze dosáhnout jen v oblasti úspor energie v budovách a to prodloužením rámce směrnice o energetické účinnosti. Koncepční přístup státu k této oblasti by prospěl všem. Přispěl by k rychlé tvorbě pracovních míst napříč republikou, podpořil ekonomiku v regionech nebo pomohl desítkám tisíců domácností ke kvalitnějšímu a energeticky úspornému bydlení. Firmy by získaly větší jistotu pro strategická investiční rozhodnutí, například zda mohou bez obav stavět nové výrobní linky v Česku či vyškolovat zaměstnance, jejichž dovednosti jsou pro kvalitu výsledné stavby klíčové. 

Na konkurenceschopnost energeticky náročného průmyslu by přitom tyto požadavky nemusely mít žádný negativní vliv, tato odvětví by do úspor a vyšší účinnosti měla investovat dobrovolně, ve chvíli, kdy se jim taková investice vyplatí. Česká vláda má po ruce dostatek možností i velkou flexibilitu, jak efektivní nakládaní s energií zařídit a vytěžit z něj maximum pro podporu české ekonomiky.

Petr Holub, ředitel aliance Šance pro budovy, řekl:

 „Vláda Bohuslava Sobotky není konzistentní. Jak jinak si vysvětlit, že se v programovém prohlášení i koaliční smlouvě zavázala k „masivní podpoře zateplování“ a přitom nepodporuje závazný celoevropský cíl pro energetickou účinnost? Sektor energeticky úsporného stavebnictví potřebuje dlouhodobé cíle přesahující jedno volební období, aby mohl bez obav investovat do nových výrobních linek v Česku nebo vyškolování zaměstnanců.“

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

Investoři masivně nakupují nájemní byty

Jakékoliv sklady, retailové parky a moderní kanceláře. Seznam priorit investorů na tuzemském trhu nemovitostí zůstává i po 3. čtvrtletí neměnný. Přesto na něm dochází k určitému vývoji: do bilance se totiž stále viditelněji promítají rezidenční nemovitosti. Konkrétně jde o starší bytové domy i novostavby určené k pronájmu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 10. 2021

Kvůli covidu zdražují nejen chaty a chalupy, ale i mobilní domy

Foto: Shutterstock Průzkumy ukazují, že Češi tráví na svých chalupách nebo chatách stále více času. Mnozí další by si přitom takovou nemovitost přáli nebo již aktivně plánují její nákup. Vyšší poptávka, kterou způsobila pandemická omezení, ale žene ceny nahoru. Podle osloveného realitního experta je aktuální nabídka chudší než dříve, zajímavou alternativou proto mohou být mobilní […]

Text: redakce hypoindex.cz

04. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.