Neděle 22. října. Svátek má Sabina.

Vláda odmítla novou formu regulace nájemného

Česká vláda na svém dnešním zasedání zamítla návrh části poslanců sociální demokracie, kteří usilují o další regulaci v oblasti sjednávání výše nájemného.

Ve většině českých měst v letošním roce skončila regulace nájemného. Výše nájemného je nyní pouze otázkou vyjednávání mezi nájemníkem a pronajímatelem. Pokud se obě strany nedohodnou, výši nájemného by měl určit soud. Úplná deregulace nájemného se nelíbí části poslanců ČSSD, kteří vládě předložili svůj návrh, který počítá například s určením maximální výše, o kterou je možné výši nájemného zvýšit. Současně by podle ČSSD nebylo možné zvýšit nájmy častěji než jednou za dva roky.


"Měly by rozhodovat soudy, nicméně není jednoznačné, čím se mají řídit. Vzniklo právní prázdno, náš zákon je pokus situaci legislativně řešit,"
řekl ČTK nedávno místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

Vláda zmíněný návrh odmítla mimo jiné s poukazem na právě probíhající arbitráž mezi Českou republikou a  vlastníky domů a bytů, kteří si u Evropského soudu stěžují, že je stát regulací nájemného omezuje (omezoval) ve volném užívání vlastního majetku. "Návrh vrací nájemné do období striktní regulace, a to by vzhledem k možným arbitrážím a soudním přím mohlo mít dopady na státní rozpočet," komentoval rozhodnutí kabinetu premiér Petr Nečas.

Ministerstvo pro místní rozvoj před několika dny ukončilo výběrové řízení na dodavatele cenových map, které by měly sloužit jako pomůcka při dohadování o výši nájemného v konkrétní lokalitě. Částečně by tyto mapy měly být zprovozněny již v únoru letošního roku. 

Zdroj:
Finanční noviny, ČT24

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *