Pátek 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Vláda se dohodla na sjednocení sazby DPH. Náklady na bydlení nejspíš vzrostou

Ekonomičtí ministři vlády se na včerejším jednání dohodli na základních bodech reformy penzí. Zdrojem, který by měl nahradit výpadky příjmu sociálního systému, by mělo být sjednocení DPH na 20% hladinu, což by znamenalo zdražení vody, tepla, stavebních prácí apod.

Ke sjednocení sazby DPH by mělo podle vládního návrhu dojít již od příštího roku. Sjednocení sazby DPH na 20 % by mělo pokrýt výpadek příjmů ze sociálního pojištění. Výjimkou však budou základní potraviny, například mléko, brambory či chléb. Tyto položky zůstanou na současných deseti procentech.
 
Nižší sazba DPH byla v současnosti uplatňována na celou řadu položek souvisejících s bydlením. Sjednocení sazby DPH by se s velkou pravděpodobností promítlo ve zvýšení cen vodného a stočného, ceně stavebních prací, výdajích za svoz komunálního odpadu atd.

Tip: Jaké položky rodinného rozpočtu zasáhne případné sjednocení sazby DPH naleznete v článku " Sjednocením sazby DPH by výrazně vzrostly náklady na bydlení ".

Vláda by však navýšení DPH ráda kompenzovala důchodcům a rodinám s dětmi. Sleva na dítě by měla podle současného návrhu vzrůst ze současných 11 tisíc na 14 tisíc ročně, což rodinám se dvěma dětmi přinese navíc daňovou slevu 500 korun měsíčně.

Zdroj:
Investujeme.cz, iDnes.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *