Úterý 09. března. Svátek má Františka.

Výbor souhlasí s levnějším splacením hypotéky při prodeji nemovitosti

19.05.2016

Sněmovní rozpočtový výbor doporučil schválit pozměňovací návrh zákona o úvěru poslance ČSSD Václava Votavy. Návrh počítá se splacením 25 procent hypotéky bez poplatku každý rok měsíc před výročím uzavření smlouvy. Měl by také umožnit splatit hypotéku s minimálním poplatkem při prodeji nemovitosti. 

Původní návrh počítal se splacením 20 procent hypotéky zdarma. „Výhoda čtvrtinového splacení hypotéky bez poplatků není určena pouze pro movité klienty. Lidé mohou získat peníze například z dědictví, které jim umožní jednorázově umořit dluh vůči bance. Díky tomu budou moci splatit hypotéku mnohem dříve,“ uvedl poslanec. Banka by měla mít nárok na jedno procento z předčasně splacené výše hypotéky, maximálně však 50 tisíc korun.

Cílem zákona je posílit postavení spotřebitelů. „Pokud socialisté donutí banku odpustit poplatek za předčasné splacení, zcela tím zboří současnou logiku fixací úrokových sazeb, a tím i hospodaření banky se zdroji kapitálu. Bance zdraží peníze, a ta je logicky promítne do úrokových sazeb hypoték. Ze současných dvou procent se tak rázem můžeme ocitnout o jedno až dvě procenta výše,“ uvedl ředitel poradenské firmy Chytrý Honza Jiří Paták.

Zdroj: ČTK

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Výbor souhlasí s levnějším splacením hypotéky při prodeji nemovitosti”

  1. Martin napsal:

    Zkusenosti ze Slovenska

    Pro diskusi je uzitecne sledovat vyvoj hypotecniho trhu na Slovensku, kde uvedeny zakon plati od brezna tohoto roku a vztahuje se nejen na nove, ale take jiz poskytnute hypotecni uvery. Argument mozneho zdrazeni delsich fixaci je sice ekonomicky logicky, ale moznost prerozdeleni trhu v tomto pripade vyhrava. Aktualne jsou sazby pro fixace na 5 let pod 1,5% a obrovske mnozstvi klientu zlevnuje sve soucasne hypoteky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *