Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Vymáhání výživného by se mohlo zrychlit

Zástupci ANO a KDU-ČSL budou dnes vyjednávat s ministryní práce Michaelou Marksovou a ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem o zrychlení systému vymáhání výživného. Ke změnám by ale nemělo dojít v rámci zákona o zálohovém výživném, který počítal s přenesením vymáhání výživného z rodičů na stát.

„Měli bychom domluvit konkrétní kroky na straně ministerstva spravedlnosti, aby se zrychlil systém vymáhání – především zrychlení reakce na situaci povinného, který má platit, aby nevznikaly další dluhy,“ říká poslankyně Radka Maxová (ANO), místopředsedkyně sněmovního Výboru pro sociální politiku.

Se zákonem o zálohovém výživném, v rámci kterého se měl vytvořit nový druh dávky ve výši až 2 500 korun měsíčně, nesouhlasí koaliční partneři. Domnívají se, že by se nemusela zvýšit motivace dlužníku platit výživné.

Část výživného by přesto mohli rodiče dostat od státu. „Chceme rozdělit vymahatelné pohledávky od problematických, které nejdou vymoci. Část by jich pak mohla být zaplacena ze systému státní sociální podpory,“ říká ministryně práce.

Zdroj: iDnes.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *