EUR 25.255

USD 23.195

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.255

USD 23.195

Text: Veronika Hejná

08. 08. 2022

0 komentářů

Vyplatí se ještě investovat do bytů? Pokud na to máte, tak určitě ano

 

Kupovat nemovitosti je i za současných podmínek stále výhodné, i když to tak na první pohled nevypadá. Při bližším prozkoumání může totiž řadě lidí dávat investice do nového bytu větší smysl než dříve. Jedno je jasné, držet peníze na účtu se při enormní inflaci rozhodně nevyplatí. Opět se ukazuje, že „cihly a beton“ jsou největší jistotou, a zatímco zlato nepronajmete, na bytech můžete ještě postupně vydělávat.

Loading 

Inflaci lze využít ve svůj prospěch

Ceny nemovitostí dosáhly historického maxima. V Praze se nabízí novostavby za 146 tisíc korun za metr čtvereční, v Brně za 132 tisíc korun. Ano, pokles poptávky povede sice k zastavení cenového růstu a již nelze očekávat enormní zhodnocení jako v uplynulých letech. Kdo má ale dostatek peněz, koupí bytu neprohloupí. I přes vysoké ceny úroků dokáží hypotéky pomoci dobře přečkat období rekordní inflace.

Aktuální míra inflace na úrovni 17,2 % zdražuje náklady a snižuje reálnou hodnotu peněz. Investoři ale umí využít vysoké inflace ve svůj prospěch. Inflace totiž nesnižuje jen reálnou hodnotu našich úspor, ale také reálnou hodnotu dluhů. Půjčili jste si před rokem milion korun? Reálná hodnota dluhu klesla vlivem inflace o 172 000 korun. A to není málo. I ve světle současných vysokých úrokových sazeb se tak může vyplatit se zadlužit, pokud peníze využijeme na rozumnou investici.

Ten, kdo si před pěti lety půjčil pět milionů, dnes v poměru k reálné hodnotě peněz dluží pouze 3 860 000 Kč. Více než milion z dluhu snížila inflace. Stačí jen zavzpomínat, jaká byla představa hodnoty milionu před pár lety. Dnes už si za milion mnoho nemovitostí nepořídíte.

REKLAMA

Vyplatí se hypotéka?

Pokud porozumíme schopnosti inflace snižovat hodnotu našich půjčených peněz, pak je hypotéka nadále nejvhodnější nástroj pro investice do nemovitostí. Současná průměrná sazba hypotéky je dle Hypoindexu 6,24 %. Meziroční inflace se za letošní rok přiblíží 15 %. I po započtení nákladů na hypotéku tak reálná hodnota dluhu klesá o více než 8 % ročně. To je dlouhodobě nejvýhodnější míra.

Pro drobné investory zůstávají zásadní dvě otázky: Zda vůbec hypotéku získají a jakou zvolit dobu fixace pro případ, že by úrokové sazby opět klesly.

Dosáhnout na hypotéku není v současné situaci snadné a přísnější podmínky z dubna letošního roku zkomplikovaly situaci řadě zájemců. To je hlavní důvod, proč meziročně klesl objem hypoték na 65 %. Základním předpokladem využití hypotéky pro zhodnocení úspor musí být skutečnost, že klient na hypotéku reálně dosáhne.

Dilema délky fixace pomáhá řešit předčasné splacení hypotéky. Banky tuto možnost zpravidla klientům neprezentují rády. Skutečnost je ale taková, že dle nařízení ČNB si mohou za předčasné splacení hypotéky účtovat pouze skutečně vynaložené náklady. Pokud se rozhodnete změnit banku i v období zafixované sazby, zaplatíte řádově jen tisíce korun. Jakmile úrokové sazby opět klesnou, bude možné změnit drahou hypotéku za výhodnější – bez komplikací či vysokého penále. 

Stagnují ceny, ale rostou nájmy

REKLAMA

Zajímavou vlastností investičních bytů je dvojí míra zhodnocení, kterou nabízejí. Investujete do zlata? Pak vsázíte primárně na růst jeho hodnoty. Po dobu, kdy zlato držíte, z něj ale žádný profit nemáte. Výhodou nemovitostí je, že je můžete pronajímat. A to není zanedbatelný příjem.

Ačkoliv v současné situaci růst cen bytů zpomaluje, rostou nájmy. Růst cen nájmů je znatelný ve všech větších městech v republice, v některých lokalitách až o 20 % ročně. Drahé bydlení zvyšuje poptávku po nájmech, a proto očekáváme zdražování nájmů i v blízké budoucnosti.

Výnosy z nemovitostí tak pravděpodobně nadále porostou a ceny nájmů budou se zpožděním kopírovat cenový boom nemovitostí posledních let.

František Šudřich, IMPERA Styl

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Přetrvávají nejasnosti ohledně projektové dokumentace po prvním červenci 2024

Tisíce záměrů k povolení stavby zřejmě dorazilo do posledního června na stavební úřady po celé České republice. Stavebníci a projektanti tímto krokem budou chtít zvýšit pravděpodobnost, že povolovací řízení nebude vedeno v rámci přechodných ustanovení nového stavebního zákona (NSZ), ale poběží ještě podle dosavadního správního postupu a vyhlášek tzv. starého stavebního zákona.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

08. 07. 2024

Koupený byt se nájemným splatí v průměru za čtvrt století

Koupit byt a splatit ho nájemným? V České republice to v průměru trvá čtvrtstoletí. V meziročním srovnání si průměrná republiková návratnost polepšila. Ale jen velmi mírně, o necelých 5 měsíců. Průměrný 65metrový byt by se podle modelu z aktuálního nájmu zaplatil za 24,8 roku. Jen pro srovnání – v době předkoronavirové se jednalo o 19,5 […]

Text: redakce hypoindex.cz

02. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *