Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Vysoké ceny nemovitostí ve městech ženou Čechy na venkov

Průměrná cena nového bytu v Praze vzrostla za poslední rok o 15 procent na 75 791 korun za metr čtvereční. Vysoké ceny bytů v kombinaci s jejich nedostatkem nutí lidi stěhovat se na okraj měst a za jejich hranice.

Podle výzkumu Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) se v Praze od roku 2001 do roku 2015 zvýšil počet nových obyvatel o 120 tisíc. Ve Středočeském kraji však přibylo ve stejném období 220 tisíc.

„V poslední době se lidé stěhovali za město díky touze po vlastním domě se zahradou. Nevadilo jim ani dlouhé dojíždění, denní závislost na cestování auty a nedostatečné občanské vybavenosti sídel za městem. V současné době si už řada lidí výhody města uvědomuje, ale nedostatek bytů a jejich ceny bydlení v metropoli celé řadě z nich znemožňují,“ říká architekt Filip Foglar z IPR.

Největší úbytek byl na Praze 1, Praze 4 a Praze 11, naopak nejvíce obyvatel přibylo v okrajových částech Prahy a v obcích za Prahou. „Velký přírůstek zaznamenáváme na Praze 13 a zároveň na Praze 9, kde ho podpořila výstavba nových bytů na brownfieldech, které nejsou ze stavebního hlediska územním plánem zablokované,“ říká Foglar.

„Několikanásobné navýšení počtu obyvatel je kromě ceny a dobré dostupnosti dáno i původními územními plány, které tento rozvoj umožnily. Příkladem jsou Jesenice a Velké Přílepy. V Milovicích je nárůst zase dán především přerodem z původně vojenského prostoru opuštěného armádou a systematickou strategickou snahou města o rozvoj,“ vysvětluje Foglar.

Zdroj: iDnes.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *