Čtvrtek 29. října. Svátek má Silvie.

Začala platit novela insolvenčního zákona. Osobní bankroty se mění

Omezení oddlužovacích agentur v jejichž spárách končí každým rokem tisíce Čechů přináší nová novela insolvenčního zákona. Dlužníci si často museli půjčovat desetitisíce korun na pouhé provize agentur.

Nově budou ke zpracování a podání návrhů oprávněni pouze zástupci právnických profesí, tedy advokát, notář, insolvenční správce, případně exekutor. A dále neziskové a veřejně prospěšné organizace, které získají potřebnou státní akreditaci,“ uvádí insolvenční správce Oldřich Řeháček z kanceláře Administrace insolvencí City Tower.

Za kvalitu zpracování návrhu ponese zodpovědnost zpracovatel. Tím bude dlužník kryt v případě nekvalitních insolvenčních návrhů. Zpracovatel bude muset špatně zpracovaný návrh bezplatně opravit. Výše odměny za zpracovaný návrh se už nebude pohybovat v desítkách tisíc korun, ale bude stát maximálně 4 tisíce korun.

Nový zákon stanovil maximální částky, které může zpracovatel za přípravu návrhu inkasovat. V případě oddlužení jednotlivce jde o částku čtyři tisíce korun, při společném oddlužení manželů pak šest tisíc korun. Na žádnou další odměnu zpracovatel nemá nárok,“ uvádí Řeháček a podotýká, že tyto částky platí v případě zpracování návrhu advokátem, notářem, insolvenčním správcem či exekutorem.

Stejnou změnou prošla i vyplácená odměna zprostředkovateli. Ta se nyní nebude vyplácet předem, ale půjde na vrub věřitelů, neboť bude přednostně hrazena ze splátek dluhu.

Zdroj: iDnes.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *