Pondělí 23. října. Svátek má Teodor.

Zájemců o stavbu pasivních domů stále přibývá

Zájemců o výstavbu nízkoenergetických staveb v České republice stále přibývá, a to jak díky dotacím, o které mohou lidé žádat v rámci programu Nová zelená úsporám, tak i kvůli změně priorit domácností, které upřednostňují budoucí úsporu a kvalitnější bydlení v dlouhodobém horizontu i za cenu vyšších nákladů. 

Zkušený architekt či projektant umí navrhnout pasivní dům, jehož pořizovací náklady jsou maximálně o 15 % vyšší oproti výdajům na ten běžný. Poptává-li investor u nějaké firmy pasivní dům a dostane se mu odpovědi, že by měl zaplatit o třetinu, nebo dokonce o polovinu více, měl by to pro něj být jednoznačný signál, že firma neví, o čem mluví. Takové neodborné firmy pak vytvářejí iluzi o tom, že pasivní dům musí být velmi drahý,“ říká Iva Černá z Centra pasivního domu.

„Pro zákazníky už není primární to, jestli je stavba levná, ale zajímá je naopak řešení, kde nevznikají poruchy a zároveň vznikají velké úspory v teplech. Ještě před dvěma lety byly dotazy na pasivní domy opravdu ojedinělou záležitostí, zeptat se na ně přišli třeba dva zákazníci za měsíc. V tuto chvíli registrujeme několik dotazů denně,“ uvedl Jan Krampl ze společnosti HELUZ.

příspěvek z programu Nová zelená úsporám od začátku dubna již požádalo více než 400 žadatelů, přitom v celém loňském roce jich bylo pouze 700.

Zdroj: Tisková zpráva Centrum pasivního domu, Xella CZ, Lomax, Heluz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *