Středa 18. října. Svátek má Lukáš.

Zemřel Karel Hubáček, významný architekt hotelu Ještěd

Ve věku 87 let zemřel známý architekt Karel Hubáček. Získal mnoho ocenění, byl autorem hotelu na Ještědu a obchodního centra v Liberci, které mělo podobu vesmírné lodi.

Stavba na Ještědu v roce 1969 získala pro svoji eleganci a praktické využití moderních technologií prestižní Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů.

"Teď, když už jsem starý, si kolikrát říkám, že něco takového jsem mohl vymyslet jen z mladické nerozvážnosti. Nyní bych se asi do něčeho podobného pustit bál," řekl Karel Hubáček v době, kdy hotel na Ještědu slavil třicáté narozeniny.

"Karel byl jednou z nejvýraznějších osobností české architektury. Byl architektem světového významu a velmi laskavým člověkem," řekl ČTK Hubáčkův dlouholetý přítel a kolega Miroslav Masák.

V roce 2009 byl zbourán obchodní dům Ještěd v Liberci, jehož autorem byl Hubáček spolu s Miroslavem Masákem. Před šesti lety architekti Rostislav Švácha a Jiří Suchomel navrhovali prohlásit obchodní středisko Ještěd za kulturní památku. Jejich snaha však byla marná, projekt prý nevyhovoval moderním prodejním požadavkům obchodníků.

"Ještěd vlastně tvořily tři oddělené budovy o třech podlažích, což způsobovalo potíže při doplňování zboží, ale i samotným zákazníkům při nákupech," řekl iDNES.cz Bohumil Ženatý, ředitel dřívějšího obchodního domu Tesco.

Zdroj: ČTK a iDNES.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *