EUR 25.665

USD 22.733

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.665

USD 22.733

Text: Jiří Havelka

07. 01. 2014

Změna trendu: poptávka po velkých bytech v novostavbách se v roce 2013 zdvojnásobila, ceny se zvyšovat nebudou ani letos

 


 

Po razantním poklesu cen u novostaveb v minulých letech byl rok 2013 ve znamení cenové stagnace a ustálení trhu. „Také v roce 2014 budou cenové změny zanedbatelné, nárůst cen obecně jistě nepřekročí pět procent. V některých méně atraktivních lokalitách se ani neprojeví. Zvýšení daní se částečně promítne ve snížení marží developerů,“ uvedl Jan Kalaš, obchodní ředitel společnosti Star Group.

Konkurence, zvlášť v některých částech Prahy, je obrovská a stále vytváří tlak na udržení lukrativních cen. Na druhé straně výstavbu nových bytů podporují především nízké náklady na materiál a služby, které jsou aktuálně na svém minimu. „Cena vstupů se v minulosti snížila o desítky procent. Nabídky stavebních firem budí dojem, že jsou pod jejich možnostmi. Pak ale v průběhu stavby tlačí na developera, na případné úspory a možnosti víceprací. V takovém okamžiku je důležité mít důsledné řízení nákladů a kontroly kvality,“ řekl Jan Kalaš ze Star Group.

Podle něj nejvíce škodí trhu s novostavbami právě nekvalitně provedené projekty, které podněcují nedůvěřivost klientů ke všem novým bytům. „Pozitivním trendem je, že zákazníci bývají mnohem častěji poučeni, zkoumají detaily ve výstavbě a provádějí průběžné kontroly kvality. V případě milionových investic z jejich strany je to naprosto oprávněný požadavek, i když prvotní nedůvěra způsobená celkovou atmosférou na trhu bývá nepříjemná,“ podotkl Jan Kalaš. „Klienti všeobecně mají zájem o lepší použité materiály počínaje kvalitními obklady, dveřmi a podlahami, konče okny a zdivem, ale stejně tak vyžadují stále větší slevy a nižší ceny. Je pak důležité najít rozumný balanc a kupujícímu nabídnout požadovanou kvalitu za přijatelnou cenu.

Ačkoli se v roce 2013 zvyšovalo DPH o jedno procento, ceny zůstaly stejné a poptávka po nových bytech meziročně posílila o 10 procent. Zájem o velké rodinné byty vzrostl dokonce dvojnásobně. Demograficky totiž dorostla vlna lidí středního věku s dobrou kupní silou, která si v minulosti pořídila malé byty a nyní potřebuje změnu, především kvůli rozrůstající se rodině a vyšším příjmům. 

Zájem o byty v nových projektech stoupl meziročně řádově o 10 procent, ovšem po bytech 3+kk až 4+kk je poptávka více než dvojnásobná. Například v projektu Nové Chabry jsou všechny velké byty v první etapě prakticky vyprodané. Naopak tu zbývají byty 1+kk. Stejný trend sledujeme také u projektu Kejřův Park,“ potvrdil Jan Kalaš ze Star Group. „Problém je, že developeři stále ještě nabídku nepřizpůsobili poptávce. Kvůli obavě z budoucího menšího zájmu do projektů nezařazují vyšší počet větších bytů. Myslím ale, že projekt, kde budou větší byty za zajímavé ceny, bude velmi úspěšný. My jsme podobnou strategii použili v Nových Chabrech a vyplatilo se,“ dodal Jan Kalaš.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

byty - dům - novostavba

Nové byty jsou téměř vyprodané, zdražování opět zrychluje

Developeři nemají téměř co prodávat. Nabídka nových bytů v Praze se propadla na historické minimum. Zdražování bytů opět zrychlilo. Nové byty s cenou pod 100 000 korun za metr čtvereční navíc již téměř vymizely. Vyplývá to z analýzy společností Skanska, Trigema a Central Group.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

27. 10. 2021

Nemovitosti: chaty a chalupy a koronavirus

Dovolená v bytě? Díky, nechci. Češi touží po chatách takřka kdekoliv

Další lockdown, rok žádná pořádná dovolená a světlo v temném tunelu v nedohlednu. Vypadá to, že letošní rok budeme znovu trávit převážně v České republice. To není černý scénář, ale realita, se kterou počítá mnoho Čechů. Proto také raketově roste zájem o chaty, chalupy, ale i pozemky, kde se rekreační nemovitost dá postavit.

Text: Monika Lukešová

04. 03. 2021

Druhá vlna koronaviru a ceny nemovitostí

Ceny nemovitostí i nájmy nejspíš porostou, staví se méně

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební produkce v září reálně meziročně klesla, a to o 8,2 %. Zahájeno bylo o 29,5 % bytů méně a dokončeno o 28,8 % bytů méně. Podle některých odborníků ceny nemovitostí porostou a zájem o ně bude spíše klesat. Lidé kvůli složité finanční situaci nebudou mít o koupi bytu či […]

Text: Monika Lukešová

16. 11. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.