EUR 24.380

USD 23.706

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.380

USD 23.706

Text: Jiří Havelka

07. 01. 2014

0 komentářů

Změna trendu: poptávka po velkých bytech v novostavbách se v roce 2013 zdvojnásobila, ceny se zvyšovat nebudou ani letos

 


 

Po razantním poklesu cen u novostaveb v minulých letech byl rok 2013 ve znamení cenové stagnace a ustálení trhu. „Také v roce 2014 budou cenové změny zanedbatelné, nárůst cen obecně jistě nepřekročí pět procent. V některých méně atraktivních lokalitách se ani neprojeví. Zvýšení daní se částečně promítne ve snížení marží developerů,“ uvedl Jan Kalaš, obchodní ředitel společnosti Star Group.

Konkurence, zvlášť v některých částech Prahy, je obrovská a stále vytváří tlak na udržení lukrativních cen. Na druhé straně výstavbu nových bytů podporují především nízké náklady na materiál a služby, které jsou aktuálně na svém minimu. „Cena vstupů se v minulosti snížila o desítky procent. Nabídky stavebních firem budí dojem, že jsou pod jejich možnostmi. Pak ale v průběhu stavby tlačí na developera, na případné úspory a možnosti víceprací. V takovém okamžiku je důležité mít důsledné řízení nákladů a kontroly kvality,“ řekl Jan Kalaš ze Star Group.

Podle něj nejvíce škodí trhu s novostavbami právě nekvalitně provedené projekty, které podněcují nedůvěřivost klientů ke všem novým bytům. „Pozitivním trendem je, že zákazníci bývají mnohem častěji poučeni, zkoumají detaily ve výstavbě a provádějí průběžné kontroly kvality. V případě milionových investic z jejich strany je to naprosto oprávněný požadavek, i když prvotní nedůvěra způsobená celkovou atmosférou na trhu bývá nepříjemná,“ podotkl Jan Kalaš. „Klienti všeobecně mají zájem o lepší použité materiály počínaje kvalitními obklady, dveřmi a podlahami, konče okny a zdivem, ale stejně tak vyžadují stále větší slevy a nižší ceny. Je pak důležité najít rozumný balanc a kupujícímu nabídnout požadovanou kvalitu za přijatelnou cenu.

Ačkoli se v roce 2013 zvyšovalo DPH o jedno procento, ceny zůstaly stejné a poptávka po nových bytech meziročně posílila o 10 procent. Zájem o velké rodinné byty vzrostl dokonce dvojnásobně. Demograficky totiž dorostla vlna lidí středního věku s dobrou kupní silou, která si v minulosti pořídila malé byty a nyní potřebuje změnu, především kvůli rozrůstající se rodině a vyšším příjmům. 

Zájem o byty v nových projektech stoupl meziročně řádově o 10 procent, ovšem po bytech 3+kk až 4+kk je poptávka více než dvojnásobná. Například v projektu Nové Chabry jsou všechny velké byty v první etapě prakticky vyprodané. Naopak tu zbývají byty 1+kk. Stejný trend sledujeme také u projektu Kejřův Park,“ potvrdil Jan Kalaš ze Star Group. „Problém je, že developeři stále ještě nabídku nepřizpůsobili poptávce. Kvůli obavě z budoucího menšího zájmu do projektů nezařazují vyšší počet větších bytů. Myslím ale, že projekt, kde budou větší byty za zajímavé ceny, bude velmi úspěšný. My jsme podobnou strategii použili v Nových Chabrech a vyplatilo se,“ dodal Jan Kalaš.

REKLAMA

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Ceny nových bytů se dostaly na vrchol, klesat ale nebudou

Růst cen nových bytů v Praze se ve druhém čtvrtletí zastavil. Nové byty se v průměru prodávaly za 145 783 korun za metr čtvereční. Levnějších bytů se přesto zřejmě v dohledné době nedočkáme.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

28. 07. 2022

byty - dům - novostavba

Ceny nových bytů se blíží hranici 150 tisíc za m2

Prodeje nových v Praze bytů klesly v prvním čtvrtletí meziročně o polovinu. Nabídka se sice mezičtvrtletně mírně rozšířila, růst cen přesto pokračuje. Ceny nových bytů atakují hranici 150 tisíc korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy společností Trigema, Skanska a Central Group.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

28. 04. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.