EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

Text: Monika Lukešová

24. 03. 2015

2 komentáře

Dlužník vs. Exekutor: Lidé vyhlašují insolvenci dřív, než na dveře zaklepe exekutor

 


 

Od roku 2009 počet návrhů na oddlužení každým rokem výrazně stoupal, teprve v loňském roce došlo k mírnému poklesu. V roce 2014 vyhlásilo osobní bankrot 18 762 zadlužených lidí. Dlužníci už nevidí ve vyhlášení osobního bankrotu takový problém, ještě před pěti lety se o něj jednoduše styděli požádat. V posledních letech se ale pro stále větší počet dlužníků stává šancí, jak se vyvázat z dluhové spirály,“ uvedl Jan Malý, ohlášený společník veřejné obchodní společnosti Vše pro insolvenci (VPI).

Čím nižší jsou úroky, tím víc je půjček

Lidé stále více holdují půjčkám. Bohužel i těm nepotřebným. I když si 87 procent lidí myslí, že je snadné dostat se kvůli různým úvěrům do dluhové pasti, stále počet půjček roste. Nejhorší je snaha umořit další půjčku půjčkou. Trochu roste ale i finanční gramotnost a lidé už si jen tak do bytu exekutora nepustí. Raději vyhlásí insolvenci neboli osobní bankrot.

Žádost o oddlužení může podat k soudu každý, kdo dluží více věřitelům, není schopen dluhy splácet a z pravidelného příjmu může uhradit během pěti let alespoň třicet procent dluhů. Odpadají také starosti se splácením, částka se z platu automaticky strhává a rozposílá věřitelům. Pokud ale člověk dluží, byť vysokou částku, jen jednomu věřiteli, vyhlášení osobního bankrotu mu soud nepovolí,“ vysvětlil Jan Malý.

Každý čtvrtý Evropan má dluhy i úspory

Ani naši sousedé na tom nejsou o moc lépe. Podle průzkumu ING Bank více než 22 procent Evropanů splácí nějaký nehypoteční úvěr a zároveň spoří. Průměrný Evropan má prý naspořeno dokonce 1,5násobek dlužné částky a své závazky by mohl téměř okamžitě splatit. Češi tento evropský průměr s poměrem 164 procent úspor vůči dluhu převyšují.

„Někdo snad může mít racionální důvody, proč zároveň spořit i mít nehypoteční dluh – například proto, aby měl neustále rezervu na neočekávané výdaje. Současné velmi nízké úrokové sazby u hypotečních úvěrů navíc mohou vyvolávat nesprávný dojem, že stejně příznivé jsou i úroky z ostatních dluhů. To však nebývá pravda a rozdíl v úrokových sazbách hypotečních a nehypotečních úvěrů je v praxi často velmi významný. Proto občanům doporučujeme, aby si v případě, že mají vysoké úspory a zároveň splácejí nehypoteční úvěr, porovnali úrokové sazby obou produktů a část dluhu případně z úspor splatili,“ říká Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank v ČR, a dodává: „Evropané totiž denně zaplatí až 880 milionů korun na úrocích z úvěrů, které by si mohli splacením dluhu ušetřit.“

Nejvíce mají podle průzkum naspořeno Španělé. Jejich úspory převyšují dluhy dokonce trojnásobně, následují Belgičané a Britové. Závazky by naopak z úspor nedokázali pokrýt například Francouzi, Turci nebo Rakušané.

Tabulka: Jaké výše dosahují úspory obyvatel evropských států vůči jejich nehypotečním dluhům?

 

Španělsko

300 %

Belgie

267 %

Velká Británie

229 %

Itálie

200 %

Polsko

200 %

Česká republika

164 %

Rumunsko

157 %

Německo

133 %

Lucembursko

125 %

Nizozemsko

104 %

Francie

95 %

Turecko

88 %

Rakousko

86 %

Evropa

149 %

 Zdroj: ING Bank; Průzkum realizovala agentura Ipsos na přelomu října a listopadu 2014 ve 13 zemích Evropy na vzorku více než 12 500 lidí.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Komentář: Regulační bouře prodražuje ceny bytů

Na pozadí neustálých proměn na realitním a hypotečním trhu se stále cosi děje. Jde o aktuální vývoj, trendy a dění, které ovlivňují jak cenovky nemovitostí, tak dostupnost hypotečního financování. Od nebývalého utažení úvěrových podmínek a jeho uvolnění až po očekávání budoucí inflace a role nemovitostí jako prostředku k ochraně před znehodnocením peněz – to vše […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Zajímavosti o rezidenčních hypotékách v USA, část 4.: Obrácená hypotéka

Získání finančních prostředků pomocí tzv. obrácené hypotéky je v USA na rozdíl od české „americké“ hypotéky možné i když ještě klasická hypotéka nebyla úplně splacena a na nemovitosti stále vázne hypoteční zástava. Obrácená hypotéka se stává zajímavým finančním produktem zvláště v období, kdy tržní cena nemovitosti roste a podíl ještě nesplacené klasické hypotéky na tržní ceně nemovitosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 03. 2024

Komentář: Chcete i u nás garantovanou hypotéku za 2 nebo dokonce 0,5 % p. a. jako v Polsku? Byla by to cesta do pekla

Obvykle lidé kritizují českou vládu, protože nevědí, co se děje v zahraničí. Nicméně v zahraničí je to často ještě mnohem horší než u nás. Příkladem může být Polsko, kde předchozí vláda Jarosława Kaczyńského garantovala dvouprocentní hypotéky. To bylo něco, co lidi milovali. Poptávka byla obrovská. Během chvilky se dotace na hypotéky vyčerpala. Přitom měla platit až do […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • JUDr. David Vozák

    3 dubna, 2015

    Dobrý den.
    Dle mého názoru je jenom správně, že lidé řeší svůj úpadek dříve, než je věřitelé postihnou exekucí. A nejen z pohledu dlužníků, ale i společnosti, státu, a v neposlední řadě i věřitelů. Jde-li dlužník do oddlužení dříve, jsou i případné ztráty věřitelů menší, snižují se náklady na straně státu stejně jako se snižuje ohrožení společnosti platební nechopností dlužníka.

    Jednoznačně to svědčí o zvýšení úrovně infomovanosti obyvatelstva o oddlužení i o negativnéch aspektech předlužení. Jen tak dál.

    Hezký den JUDr. David Vozák, http://www.abivia.cz

    Odpovědět

  • Milda

    6 května, 2015

    Není pravda…že exekutoři nefikslují..za­bavují majetek nedlužníka a ten pak musí složitě prokazovat,že je jeho,někdy ho stihnout prodat v drazbě,než se prokáže majitel.Jsou to lumpové,že jim není rovno…ty nakradený majetky nemaj z práce,ale nakradený.Je jen dobře,že musí vše natáčet,pak ještě trestní zodpovědnost.

    Odpovědět