EUR 25.265

USD 23.663

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.663

23. 02. 2015

0 komentářů

Subjekty:
GOLEM FINANCE

Hypotéky opět pokořily hranici 10 mld. Kč. V lednu nevídané!

 


 

HYPOTÉKY

Objem sjednaných hypoték v lednu vystoupal na 10,2 miliardy korun. Na leden nevídaný výsledek. Ještě nikdy v minulosti lednový objem poskytnutých hypoték nepřekonal hranici 10 miliard korun. Loni v lednu to bylo necelých 7 miliard Kč a rok před tím – v mnoha ohledech rekordním roce 2013 – to bylo „jen“ 8,4 miliardy korun. Aktuální výsledky hypoték potvrzují oživení na realitním trhu.
clipboard0593

Jedním z faktorů, který táhne výsledky vzhůru je rostoucí výše průměrné půjčené částky. Zatímco v předchozích dvou letech průměr nedosahoval ani 1,65 milionu korun, letos v lednu to bylo 1,73 milionu korun. Příčiny vidíme jednak v nízkých úrokových sazbách hypoték, díky kterým klienti dosáhnou na vyšší částky úvěru a levnější jsou i hypotéky s vyšším LTV, což klienty do jisté míry demotivují od zapojení vlastních prostředků. Tyto peníze si klienti buď zhodnocují jiným způsobem, nebo si je nechávají v rezervě. A svůj vliv na rostoucí průměrnou půjčenou částku má i obecný nárůst cen nemovitostí a rostoucí prodeje bytů v novostavbách, které díky vyšším cenám průměr rovněž zvyšují.

V souvislosti se zveřejněnými výsledky je dobré si uvědomit ještě jednu věc. Zatímco v rekordním roce 2013 se na celkových výsledcích podílelo jednou třetinou refinancování, loni (a letos to bude podobné) postupně klesl podíl „recyklovaných“ hypoték na necelých 23 %. Zbývající ¾ tvoří nově poskytnuté hypotéky. A podle našeho odhadu stále větší podíl v tomto segmentu získávají hypotéky na koupi nemovitosti za účelem dalšího pronájmu (buy-to-let). Bohužel podrobnější statistiky účelovosti, jako mají například ve Velké Británii, u nás neexistují.

STAVEBNÍ SPOŘENÍ

REKLAMA

Stavební spořitelny v lednu půjčily svým klientům 2,86 miliardy korun, což značí další pokles produkce a to jak v meziměsíčním (- 19 %), tak meziročním srovnání (- 5 %). Podobně jako v předchozích letech trhu dominuje Českomoravská stavební spořitelna, která se na celkových 2,9 miliardách podílela 65 procenty (1,84 mld. Kč). Na druhé pozici skončila v lednu Raiffeisen stavební spořitelna (0,53 mld. Kč/ 18 % tržní podíl). Třetí je Buřinka (0,273 mld. Kč), za ní Modrá pyramida (0,148 mld. Kč) a pětici uzavírá Wüstenrot stavební spořitelna se 72 miliony Kč.

TRH S ÚVĚRY NA BYDLENÍ

Banky mají i v letošním roce výborně nasazeno a uvidíme, do jaké míry bude letošní rok přepisovat historické tabulky. V našem prvotním odhadu pro letošní rok počítáme s objemem poskytnutých hypoték zhruba na úrovni 158 miliard korun, přičemž v tomto čísle jsou zahrnuty i mBank, Oberbank a WSPK, tedy banky, které svá data portálu hypoindex.cz neposkytují. Pro stavební spořitelny bude úspěchem, když za stávajících podmínek a v konkurenci rekordně levných hypoték zopakují výsledek loňského roku, kdy se jim podařilo profinancovat 40 miliard korun.
clipboard0594

Kde již k přepisování historických tabulek dochází, jsou úrokové sazby, které neustále padají a to jak podle indexů nabídkových sazeb GOFI, tak podle dat serveru hypoindex.cz. V obou případech sazby v lednu prohloubily svá dosavadní minima. Titulní index GOFI mapující nabídkové sazby všech bank na trhu klesl na konci ledna na 2,35 %. A téměř identické hodnoty dosáhl nyní ukazatel FINCENTRUM HYPOINDEX, který odráží průměr všech v lednu sjednaných hypoték. Vzhledem k vysoké míře korelace mezi oběma indexy a skutečnosti, že GOFI indexy nabídkových sazeb dál klesají, očekáváme, že i FINCENTRUM HYPOINDEX v následujících dvou měsících bude vykazovat klesající trend.

REKLAMA

Hypotéky ukrajují z příjmů domácností méně než třetinu 

Aktuální výsledky dávají tušit, že i letošní rok budeme mít co dělat s nadprůměrnými výsledky. Není divu, ekonomika ožívá, úrokové sazby jsou na rekordních minimech, banky lákají na svou hypoteční nabídku všemi prostředky a hypotéky jsou v centru pozornosti médií. Z historického pohledu nebyly podmínky pro pořízení nemovitosti lepší. Index dostupnosti bydlení, který vyjadřuje, jak velkou část čistého příjmu musí domácnost vynaložit na splátku hypotéky, klesl v lednu na 30,3 %*.  Převedeno na konkrétní situaci: průměrná česká domácnost nyní na splátku hypotéky ve výši 1,81 mil. Kč (=lednový průměr nabídkových cen bytů) vynaloží necelou třetinu svého čistého příjmu. Ekonomicky nejnáročnější je pořízení bydlení v Praze, a to i navzdory nadprůměrným příjmům tamních domácností. Naopak statisticky nejpříznivější situace panuje v Ústeckém kraji, kde index jen těsně překonává hranici 10 % tamních průměrných čistých příjmů.
clipboard0595Zdroj: GOLEM FINANCE, www.hypoindex.cz, bank, AČSS, Česká tisková kancelář (ČTK), www.financninoviny.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Během prvního čtvrtletí se v Brně prodalo nejvíce bytů za dva roky

Za první kvartál roku 2024 našlo své kupce celkem 246 brněnských novostaveb. Oproti průměru za předchozí rok, který byl poznamenán utlumenou poptávkou v důsledku vysokých úrokových sazeb, se jedná o 100% nárůst. Jak vyplývá z dat společnosti Trikaya, začátek letošního roku byl natolik úspěšný, že dokonce překonal dlouhodobý průměr. Ceny zatím stoupají pozvolna, pohybují se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 04. 2024

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Hypoteční trh oživuje, meziročně stoupnul v březnu o polovinu

Z meziročního pohledu byl objem poskytnutých hypoték v březnu vyšší téměř o 50 %, zatímco v únoru rostl trh meziročně ještě o dvojnásobek. Nižší meziroční dynamika souvisí s vyšší srovnávací základnou z loňského roku, kdy začala hypoteční aktivita od března oživovat. Byplývá to z aktuálních dat ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *