EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

Text: Monika Lukešová

06. 08. 2014

1 komentář

Kam s penězi? Češi sází na nemovitosti

 


 

Podle průzkumu Hypoteční banky až tři ze čtyř lidí by si za své peníze pořídili nemovitost. Nejvíce si pořizují byty na pronájem, ale z dlouhodobého hlediska se jako výhodnější investice jeví pozemky. Ty totiž za posledních několik let zvýšili svou průměrnou hodnotu o necelá čtyři procenta ročně.

Nemovitost jako zajištění na stáří

Mnozí lidé si chtějí zajistit alespoň nějaký příjem do budoucnosti, proto si pořizují nemovitosti k pronajímání. Jenže pronajímat byt není zrovna procházka růžovou zahradou. V dnešní době získat slušné a platící nájemníky bývá opravdu problém. Navíc se o nemovitost musíte starat. Po každých nájemnících byt vymalovat a dát znovu do slušného stavu. Příběhů, jak se pronájem bytu nevyplatil, jsme psali mnoho.

Přes 75 procent dospělých Čechů vnímá bydlení jako vhodnou investici do budoucna, která jim zajistí dostatečné zhodnocení jejich peněz. Je to investiční možnost, která láká nejvíce lidí. Nevidí v tom totiž žádné velké složitosti. Podle průzkumu by jen necelá polovina investovala do finančních nástrojů, jako jsou dluhopisy nebo akcie (45,5 %) a jen čtvrtina Čechů do komodit (24,5 %). Nejméně lidí by se pustilo do založení vlastní firmy. Svému podnikatelskému záměru věří jen 15 procent dotázaných. Určitě však není vhodné vybrat si jen jeden investiční záměr. Portfolio by mělo být pestřejší.

Vlastní bydlení je u nás dlouhodobě vnímáno jako jedna z nezákladnějších potřeb. Proto nás nepřekvapuje, že Češi nejraději investují právě do nemovitostí. Věří, že jim udrží hodnotu peněz, které do jejich pořízení vložili a zajistí jim do budoucna dodatečný vedlejší příjem. Takto podle výsledků průzkumu přemýšlí až 70 procent Čechů,“ poukazuje Jan Sadil, předseda představenstva Hypoteční banky.

Investice do nemovitostí jsou risk

Někteří lidé investice do nemovitostí moc nedoporučují. Poukazují na špatnou likviditu, nejistý a těžce kvantifikovatelný výnos, nebo vysoké náklady. Nájem se může zdát jako zdroj trvalého měsíčního příjmu, ale tento výnos není nijak zaručen a není dobré se na něj jakkoli spoléhat.

REKLAMA

Příjem z pronájmu rozhodně není žádnou jistotou. Náklady na pořízení nemovitosti jsou vysoké, stejně tak na její provoz.  Důležité je při pořizování nemovitosti pro investici myslet na lokalitu, kde chcete byt koupit. Měl by být blízko zastávky MHD a třeba nedaleko od nějaké vysoké školy. Na druhou stranu, pokud budete mít štěstí a byt pronajmete, může jít o zajímavý výnos, který pokryje jak náklady, tak i inflaci.

Pozor na úrokové sazby

Jestliže chcete financovat byt na investici hypotečním úvěrem, se super nízkými úrokovými sazbami nepočítejte. Banky vám totiž v takovém případě úrokovou sazbu automaticky zvednou. Také nezapomínejte, že i tento úvěr budete muset po skončení fixačního období refinancovat a sazby už v té době třeba nebudou tak příznivé jako dnes. Proto byste si měli šetřit nějaké peníze z daného výnosu na další financování hypotéky.

Pokud si klient bere hypoteční úvěr na investiční nemovitost, rozhodně by se měl ptát na poplatky v případě prodeje mimo výročí fixace. Kdy poplatky za jednorázové splacení úvěrů jdou do statisíců. Proto by rozhodně měl hledat takový produkt, který mu umožňuje flexibilitu mimořádného doplacení – takovou pojistku pro strýčka příhodu v případě nedodržení vlastního investičního horizontu,“ doplňuje Zbyněk Prim ze společnosti Fincentrum.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Obrat cyklu, příliv a odliv na realitních trzích

Co se týká cen nemovitostí, čeká se růst. Aktuální prognóza ČNB naznačuje od prvního čtvrtletí tohoto roku návrat meziročního tempa růstu cen rezidenčních nemovitostí do mírně kladných hodnot. Trh s hypotečními úvěry zažil v roce 2023 útlum, objem nových hypotečních úvěrů se snížil o čtvrtinu. Trend se změnil a ČNB očekává v roce 2024 oživení […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

spořit na bydlení

Jak si spořit na bydlení, když už nechcete stavební spoření

Podpora stavebního spoření byla omezena na pouhých tisíc korun státní podpory za rok. A to při úložce 20 000 Kč ročně. Pokud vezmeme v úvahu to, že výkonnost stavebního spoření je velmi nízká a v posledních letech nedokázala ani porazit inflaci, tak je možná čas najít si jiný způsob spoření na bydlení.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

Hypoteční trh se postupně zotavuje

Banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem v únoru hypotéky v objemu téměř 16 miliard Kč. Objem poskytnutých hypoték tak meziměsíčně vzrostl o 21 %. Potvrzuje se pokračující zotavování hypotečního trhu po jeho zamrznutí v druhé polovině roku 2022. Vyplývá to z aktuálních dat ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Růžena

    28 dubna, 2015

    Investice do nemovitosti nese s sebou velká rizika. Zisk z nájmu je sice fajn, ale nemůžu vědět, že to takto budu mít napořád. Jestli nájemníci jsou ti správní a hodní lidé, nebo jestli můžu čekat na pár měsíců nemovitost bez nájemníku. Ale co v dnešní době nenese různá rizika. Nedávno jsem se rozhodla investovat právě do dluhopisu společnosti GTI a zatím jsem spokojena. Peníze rostou a navíc je mám na svém účtu a nikam jsem je nemusela posílat. Máte někdo prosím zkušenosti s tímto způsobem investování? Děkuji

    Odpovědět