EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

30. 03. 2015

0 komentářů

Subjekty:
GOLEM FINANCE

Kolik stojí předčasné splacení hypotéky?

 


 

Na trhu neexistuje banka, která by ve svém sazebníku neměla poplatek za předčasné splacení hypotéky v průběhu fixace. Konstrukce jeho výpočtu jsou však rozdílné. Jedna skupina bank vypočítává výši poplatku jednorázově procentem z objemu mimořádné splátky, druhá skupina tento poplatek počítá na roční bázi, takže čím více let klientovi do konce fixačního období zbývá, tím vyšší je sankce za předčasné splacení. Do první skupiny patří například Česká spořitelna a Raiffeisenbank, v druhém koši bank je například Hypoteční banka a UniCredit bank. 

V několika bankách je možné část hypotéky umořit bez sankce, nejčastěji se tato hranice pohybuje na úrovni 20 % zbývající dlužné částky. Ale i zde při výběru banky radíme dávat pozor. Řada bank si za tuto službu účtuje poplatek nebo si ji nechá zaplatit prostřednictvím navýšené úrokové sazby. Zjednodušený přehled o aktuální výši poplatků a možnosti mimořádných splátek naleznete v přiložené tabulce.

Proč banky poplatek účtují?

Poplatek za předčasné splacení u hypoték s fixovanou úrokovou sazbou není pouze nástrojem bank jak klienty odradit od refinancování a odchodu ke konkurenci, ale má i své opodstatnění. Aby banky mohly klienty financovat, peníze si rovněž půjčují a pokud se jim v současném období neustále klesajících sazeb vrátí dříve, těžko pro tuto drahou přebytečnou likviditu najdou efektivní využití.

Každá banka však vychází z jiných podmínek a to ovlivňuje její politiku při uplatňování zmíněného poplatku, kterou následně ještě formují tržní tlaky – konkurence a očekávání klientů.

REKLAMA

Klienti chtějí volnost rozhodování

V situaci rekordně nízkých úrokových sazeb klienti chtějí úrokové sazby fixovat na co nejdelší dobu, na druhou stranu by však chtěli mít možnost z hypotéky v případě neočekávatelných situacích „vystoupit“ a tak spolu s dlouhými fixacemi roste zájem i o možnost předčasného splacení. Této situace využila Air bank, která vstupuje nově na trh a vlajkovou lodí její nabídky je nulový poplatek za předčasné splacení z vlastních zdrojů a 0,2 % v případě refinancování hypotéky konkurenční bankou. Rozdíl mezi poplatky u zbývajících bank se nyní pohybuje od 2 % do 10 %, pokud pomineme Oberbank a Komerční banku, kde výše poplatku záleží na individuálním posouzení a může se pohybovat od 1 až po 25 %.

Nabídka bank je nyní nadmíru rozkolísaná a klienti díky tomu mají na výběr. Změnu v této oblasti s největší pravděpodobností přinese evropská hypoteční směrnice, která se krom celé řady jiných oblastí dotýká také sankčních poplatků za předčasné splacení hypotéky. Směrnice však určuje pouze rámec, ve kterém by se výše poplatku měla pohybovat. Konečnou podobu zákonné normy však mají v rukou politici a v tuto chvíli je těžké odhadovat, ke které z variant se přikloní – zda budeme platit poplatek odpovídající skutečným nákladům na hedging, nebo bude stanoven jednotný poplatek napříč všemi bankami, nebo dojde k jeho úplnému zrušení. Už nyní je však jisté, že se bude nová úprava týkat pouze nově sjednaných hypotečních úvěrů, což do jisté míry může opět v následujících letech nastartovat trend refinancování, kde tentokrát nebude hrát hlavní roli úroková sazba, ale větší flexibilita při změně banky.
clipboard0648
Zdroj : GOLEM FINANCE, banky

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Během prvního čtvrtletí se v Brně prodalo nejvíce bytů za dva roky

Za první kvartál roku 2024 našlo své kupce celkem 246 brněnských novostaveb. Oproti průměru za předchozí rok, který byl poznamenán utlumenou poptávkou v důsledku vysokých úrokových sazeb, se jedná o 100% nárůst. Jak vyplývá z dat společnosti Trikaya, začátek letošního roku byl natolik úspěšný, že dokonce překonal dlouhodobý průměr. Ceny zatím stoupají pozvolna, pohybují se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 04. 2024

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Hypoteční trh oživuje, meziročně stoupnul v březnu o polovinu

Z meziročního pohledu byl objem poskytnutých hypoték v březnu vyšší téměř o 50 %, zatímco v únoru rostl trh meziročně ještě o dvojnásobek. Nižší meziroční dynamika souvisí s vyšší srovnávací základnou z loňského roku, kdy začala hypoteční aktivita od března oživovat. Byplývá to z aktuálních dat ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *