EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

Nadešel čas zateplit si dům s pomocí státu

 


 

Na majitele bytových domů v Praze připadne 500 milionů korun a na rodinné domy 600 milionů korun. Výše dotace u rodinných domů může dosáhnout až 50 % výdajů, maximálně 5 milionů korun, většinou ale dosahuje dotace stovek tisíc korun. Bytové domy mohou žádat o úhradu 20 % nákladů až do výše 10 milionů korun.  

Změny oproti předchozím výzvám

Změny, kterými program prošel, mají za cíl zjednodušit podmínky a nalákat více žadatelů o dotace. Jednou ze zásadních změn je rozšíření dotace i na menší energetické úpravy. Tzv. dílčí opatření musí ovšem snížit spotřebu energie alespoň o 20 %. „Na dotace tak budou moci dosáhnout i ti, kteří aktuálně nemají pohromadě více peněz na nákladnější rekonstrukce, ale budou zateplovat postupně. Zavedením této možnosti se program otevírá de facto bez rozdílu všem majitelům domů,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Celková doba na vyřízení žádosti by se měla zkrátit maximálně na 9 týdnů. Na schválení žádosti bude mít Státní fond životního prostředí 3 týdny, další 3 týdny na kontrolu podkladů a výpočet výše dotace a  3 týdny na vyplacení dotace. „Ne každý si může dovolit nechat své peníze takzvaně ležet ladem na úřadu. Předpokladem pro dodržení lhůt je samozřejmě bezchybná žádost i realizace a její doložení dokumentací. Věřím, že to, co se nám povedlo krizovým řízením u dočerpání fondů, se nám podaří i u zrychlení administrace programu Nová zelená úsporám. Ty peníze jsou tady pro lidi, kteří chtějí ušetřit, a pro naše lepší a zdravější životní prostředí,“ říká ministr Brabec.

Mění se také výpočet dotace, který se nově počítá na základě paušálů na metr čtvereční. „V případě zateplení a výměny oken a dveří se paušálem rozumí jednotková dotace, která je poskytována na jeden metr čtvereční realizovaného opatření. Výše jednotkové dotace se liší dle typu upravované nebo měněné konstrukce. Jiná je pro okna, jiná pro fasádu a podobně. Platí, že čím lepší je konečný stav domu, tím vyšší je jednotková dotace,“ uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Lákadlem pro žadatele je také nižší administrativní náročnost, a to v podobě menších požadavků na doklady či na počet ověřených kopií. Povinnosti používat předepsané výrobky a firmy nahrazuje pouze povinnost dodržovat požadavky na technické parametry.

Kdo si může o podporu zažádat

O podporu mohou žádat majitelé případně stavitel rodinných domů, pokud jde o výstavbu nových rodinných domů. Spolumajitelé rodinného domu musí mít souhlas ostatních spolumajitelů.

REKLAMA

U bytových domů může podat žádost vlastník či spoluvlastník domu, který dostal souhlas od ostatních spoluvlastníků. Souhlas je možné nahradit usnesením shromáždění společenství vlastníků jednotek (SVJ) případně členské schůze bytového družstva (BD). Kromě fyzických osob, SVJ a BD mohou žádat také města a obce či právnické osoby.

Na co je možné podporu získat

Rodinné domy mohou získat dotace například na zateplení a výměnu oken, dveří či neekologických zdrojů tepla (např. kotlů), na větrání s rekuperací, na instalaci solárních termických systémů, na výstavbu nízkoenergetických rodinných domů či na odborné posudky.

Dotace u bytových domů se vztahuje stejně tak jako u rodinných domů na zateplení obálky budovy (např. na výměnu oken a dveří či zateplování stropu a podlahy) nebo na výměnu neekologických zdrojů tepla. Oblastí podpory, která se týká pouze bytových domů, je výměna či instalace systémů technických zařízení budov (TZB), jako je například výměna elektrického topení za tepelné čerpadlo.

Čeho se vyvarovat při podání žádosti

Z hlediska formálních nedostatků je potřeba dbát na to, zda odesíláme kompletní požadované dokumenty, co do počtu, tak i s náležitými podpisy žadatele či zpracovatele odborného posudku.

Dodržování lhůt je nutnou podmínkou pro obdržení dotace, proto je potřeba správně lhůty vypočítat. Počátek lhůty spadá vždy na kalendářní den, který následuje například po dni podání žádosti. Pokud končí lhůta v sobotu, neděli či ve svátek, poslední den se přesouvá na nejbližší pracovní den.

REKLAMA

Podpora nemůže být údělena, pokud nejsou splněny základní podmínky programu. Velmi často se jedná o porušení podmínky kolaudace u oblasti podpory A, tedy u snižování energetické náročnosti stávajících rodinných i bytových domů. Dům může být používán, ale nemusí být zkolaudován, případně nebyl zkolaudovaný do 1. července 2007.

Může také dojít k nesouladu informací jednotlivých částí odborného posudku (projektové dokumentace a energetického hodnocení budovy). Dochází k tomu nejčastěji, protože různé části posudku jsou zpracované různými osobami.

Postup žádosti o podporu krok za krokem

Postup žádostí u rodinných domů se od žádostí u bytových domů neliší. Rozdíl není ani v požadovaných dokumentech. Rodinné domy a bytové domy shodně předkládají podepsaný formulář  žádosti o podporu, odborný posudek, krycí list technických parametrů s výkazem výměr, doklad o právní subjektivitě, plnou moc, souhlasné prohlášení ostatních spoluvlastníků či vlastníků nemovitosti, doklad o projednání stavebního záměru s příslušným orgánem památkové péče.

  1. Zpracování projektové dokumentace autorizovanou osobou

  2. Projednání stavebního záměru se stavebním úřadem

    REKLAMA

  3. Vyplnění krycího listu technických parametrů s energetickým specialistou

  4. Vyplnění žádosti na webových stránkách programu

  5. Doručení vytištěného formuláře s přílohami Fondu – nejpozději do 5 dnů od vyplnění elektronické žádosti

  6. Kontrola úplnosti a formální správnosti dokumentů Státním fondem životního prostředí (SFŽP)

  7. Fond oznámí, zda žádost přijímá akceptačním dopisem

  8. Povinnost zajistit si odborný technický dozor

  9. Výběr materiálů, výrobků, dodavatele a následná realizace opatření

  10. Vyhodnocení žádosti

  11. Bezchybná žádost i realizace opatření je zaregistrována, SFŽP vydá rozhodnutí o poskytnutí dotace

  12. SFŽP vyplatí dotaci

„Současné vedení ministerstva loni výrazně zrychlilo příjem žádostí, zjednodušilo administrativu i podmínky. K dalšímu zpřehlednění dojde i letos, což jednoznačně vítáme. Dobrou zprávou je i vyhlášení podpory pro bytové domy, zároveň jsme rádi, že podmínky pro rodinné domy zůstaly v podstatě stejné jako loni,“ uvedl ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Starší rodinné domy zřejmě dosáhly svého cenového dna

Ceny starších rodinných domů jsou meziročně nižší o jedno až deset procent. Analýza společnosti FérMakléři.cz ukázala největší zlevnění metru čtverečního v Hradci Králové, a to o 6700 korun za m2. Lidé tak v tomto městě mohli koupit starší dům o rozloze 150 m2 o zhruba jeden milion korun levněji. V Brně šly ceny dolů o 7 procent, v Praze […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 11. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *