EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

Nemáte dluhy? Jste na omylu. Každá domácnost v ČR dluží 300 tisíc

 


 

Nejčastější dluhy mají na svědomí hypotéky, spotřebitelské úvěry či dluhy z bankovních karet. Vyplývá tak z údajů inkasní společnosti EOS KSI. Češi dluží i za poplatky u lékaře. Rakušanům zase dávají zabrat dluhy, které plynou z rozvodů.

Nejčastěji jde o úvěry na rekonstrukci a koupi nemovitosti, opravu nebo pořízení automobilu. Kromě těchto velkých výdajů však Evropané rádi využívají i menší spotřebitelské půjčky na novou elektroniku či výbavu domácnosti. Výjimkou nejsou ani úvěry na splácení předchozích dluhů,“ říká Vladimír Vachel, jednatel společnosti EOS KSI.

Podle České bankovní asociace objem úvěrů obyvatelstvu na bydlení se meziročně zvýšil o 4,6 %, hlavní růst patří produktu hypotečních úvěrů (+6,0 %).

I dluhy musí mít Češi unikátní

Většině národů dělají problémy dluhy za stejné položky. My však musíme mít zase nějakou raritu. Tou jsou nezaplacené poplatky u lékaře. „Tento dluh je v rámci Evropy spíše ojedinělý,“ podotýká Vachel.  Další regionální specialitou jsou dluhy způsobené neplacením pojistných smluv.

Často ale dluhy nevzniká jen špatnou finanční situací, ale také neobnovením trvalého příkazu v bance nebo špatné číslo účtu. Týká se to především dlouhodobých pojistných smluv, které jsou hrazeny v pravidelných platbách.

REKLAMA

Česká asociace pojišťoven také uvádí, že lidé se o své pojistné smlouvy nestarají a nedbají na jejich aktualizaci. U převážného množství smluv nedošlo ke změně více jak osm let.

Splácet méně, ale delší dobu

Češi také chtějí spíš splácet nižší částky delší dobu. Když už si člověk na zadlužení zvykne, nevadí mu dlužit o pár měsíců, nebo v případě hypotečního úvěru, o pár let déle.

Nehledě na to, jak vysokou půjčku lidé potřebují, snaží se její délku nastavit tak, aby spláceli do 2 500 korun měsíčně. Dokonce pětina našich klientů například volí splatnost půjček na čtyři roky, aby se dostali v průměru na splátku okolo 2 000 korun,“ uvedl produktový manažer serveru Sfinance.cz Martin Špaček.

Průměrná půjčka se podle statistik Sfinance.cz na jaře ustálila na 85 820 Kč se splatností přes čtyři roky (49,7 měsíce).

REKLAMA

Pokles průměrné výše půjčky je mimo jiné způsoben rostoucím zájmem o společnosti, které jsou ochotny poskytnout půjčku i klientům se záznamem v registru dlužníků. Aby snížili riziko nesplácení, půjčí jen nižší částky. Pokud bychom podíl těchto firem nezapočetli, byla by průměrná výše půjčky 98.136 Kč se splatností necelých pět let,“ dodal Špaček.

 

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Komentář: Chcete i u nás garantovanou hypotéku za 2 nebo dokonce 0,5 % p. a. jako v Polsku? Byla by to cesta do pekla

Obvykle lidé kritizují českou vládu, protože nevědí, co se děje v zahraničí. Nicméně v zahraničí je to často ještě mnohem horší než u nás. Příkladem může být Polsko, kde předchozí vláda Jarosława Kaczyńského garantovala dvouprocentní hypotéky. To bylo něco, co lidi milovali. Poptávka byla obrovská. Během chvilky se dotace na hypotéky vyčerpala. Přitom měla platit až do […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024

Investici do energetických úspor sníží výdaje i zhodnotí dům

Banky se stále více zaměřují na financování energeticky úsporného bydlení. Kromě výhodnější úrokové sazby lze takto umořit část úvěru z vyplacené dotace bez sankcí. Hypotéky jsou sice stále drahé, úrokové sazby však mohou být s další refixací již o dost nižší, což se ale nedá říci o cenách. Bonusem je výrazné zhodnocení nemovitosti.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 12. 2023

Český realitní trh dusí i absence pobídek pro zahraniční investory

Trh s nemovitostmi napjatě vyhlíží první výraznější snížení úrokových sazeb. Nové kanceláře se nestaví, prodeje bytů rostou zatím pozvolna a většímu rozvoji nájemního bydlení brání kromě drahého financování i současná legislativa. Nejen na tom se shodují realitní odborníci.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *