EUR 25.265

USD 23.672

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.672

17. 11. 2013

0 komentářů

Podvodných prodejů nemovitostí jsou stovky, jedinou 100 % bezpečnou koupi zajistí dražba

 


 

Statistika podvodných prodejů nemovitostí neexistuje, ovšem počet případů, kdy kupec o svou nemovitost může přijít, protože ji nekoupil od skutečného majitele, se odhaduje na několik desítek až stovek ročně. Nový občanský zákoník se snaží dobrou víru poctivých kupujících chránit, nařizuje i větší informovanost směrem k majitelům nemovitostí, bezproblémovou koupi domu však nezaručuje.

V současné době zůstává jedinou bezpečnou formou koupě nemovitosti i nadále veřejná dražba,” říká Radim Hasman, předseda představenstva společnosti Eurodražby.cz, českého lídra v oblasti nedobrovolných dražeb, a dodává, Zákon přesně stanovuje podmínky pro dražbu nemovitostí, která musí být veřejná a tudíž naprosto transparentní, zároveň musí být známy veškeré závazky s nemovitostí související. Zájemce tak přesně ví, co a od koho kupuje.” 

Typickým problémem, který může při realitním prodeji nastat, je dodatečný zápis v katastru nemovitostní o zatížení nemovitosti dluhem. I když  je kupující obezřetný a zápis v katastru zkontroluje, nemusí v té době být soudní rozhodnutí o zadlužení úřadu známo a zápis se tak objeví až dodatečně. To už ovšem leží na bedrech zcela nového majitele.

Jistotu právního vztahu zaručuje jen veřejná dražba. „Majitelem nemovitosti se kupující stává v okamžiku příklepu. Záznamem v katastru nemovitostí dojde i k výmazu všech pohledávek. Kupující má tudíž zaručeno, že ho nečekají žádná nemilá překvapení,“ vysvětluje Radim Hasman.

Kromě bezpečnosti je nespornou výhodou veřejných dražeb i cena nemovitostí, která se pohybuje v rozmezí 70 – 80 % aktuální tržní ceny. Veřejné dražby jsou dobrovolné a nedobrovolné. Nedobrovolné iniciuje věřitel, aby uspokojil své pohledávky. Jedná se především o případy, kdy dlužníci nejsou schopni splácet hypotéční a spotřebitelské úvěry. Dobrovolné dražby iniciuje vlastník nemovitosti, popřípadě insolvenční správce, který jedná za vlastníka.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024

Družstevní bydlení je stále cenově dostupnější alternativa

Pořízení staršího družstevního bytu je v průměru o 15 procent levnější než koupě bytu v osobním vlastnictví. Zatímco průměrná prodejní cena bytu v Česku v osobním vlastnictví na začátku letošního roku dosahovala 70 tisíc korun za metr čtvereční, průměrná cena za metr čtvereční družstevního bytu byla na hranici 47 tisíc korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy společnosti RE/MAX.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *