EUR 25.265

USD 23.663

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.663

Text: Petr Zámečník

06. 06. 2013

0 komentářů

Stavebnictví propadlo. A bude hůř

 


 

Stavebnictví patří mezi významné sektory ekonomiky, které se podílí na hrubém domácím produktu. Jeho příspěvek k hrubému domácímu produktu byl ještě v roce 2007 bezmála dvojnásobný oproti tehdy prosperujícímu finančnímu sektoru. Od finanční krize se ale mnohé změnilo. V loňském roce již dosahoval příspěvek stavebnictví jen 1,47násobku příspěvku finančního sektoru.

Český statistický úřad zveřejnil údaje hrubého domácího produktu za 1. čtvrtletí letošního roku. A stavebnictví je na tom opět hůře. Meziročně pokleslo téměř o 5 %. Po několikaletých poklesech horších výsledků dosáhlo před 10 lety – v roce 2003. V běžných cenách. Při započítání inflace by na tom stavebnictví bylo ještě hůře. A ještě hůře na tom pravděpodobně bude.

„Rok 2013, a pokud nedojde k nějaké nečekané změně u veřejných zakázek, tak i rok 2014, budou dalšími roky pokračování krize českého stavebnictví. Sektor čeká na přísun chybějících velkých infrastrukturálních projektů, bez kterých se kupředu neposune. Ty ale nejsou ani připraveny, ani neprojektovány,“ hodnotil situaci Jiří Vacek, ředitel výzkumné společnosti CEEC Research, v Kvartální analýze českého stavebnictví Q2/2013.

Podle odhadu ředitelů stavebních firem by za letošní rok mělo dojít k poklesu stavebnictví o 4,7 %. Údaje za prvním čtvrtletí zveřejněné v rámci HDP přitom hovoří o meziročním poklesu o 4,63 %. Propady budou pravděpodobně následovat, neboť i úvodní jednání druhého čtvrtletí stavebnictví nikterak nepřálo.

Vliv počasí na stavebnictví je enormní. Jen v úvodu letošního roku ho ovlivňují dvě neočekávané události – zima a povodně. Ovšem zatímco zima přetrvávající až do jarních měsíců ovlivňuje stavebnictví negativně, povodně, které zasáhly Českou republiku, mu mohou naopak pomoci.

REKLAMA

Tip: Evakuace, zavřené metro a stovky vyplavených. Radíme, co dělat při povodni

Pojišťovny postupně zveřejňují odhady škod způsobených velkou vodou. Česká pojišťovna, která má 25,9% podíl na předepsaném pojistném neživotního pojištění, odhaduje škody „v řádech miliard“. Celkově tak škody mohou vystoupat do desítek miliard korun. A tyto škody bude muset někdo odstranit.

Stavební firmy ovšem hledají spásu především ve veřejných zakázkách. V současnosti připouštějí, že nabídka stavebních firem je vyšší, než kolik je potřebné k uspokojení současné poptávky.

„Myslím si, že v blízké budoucnosti budeme svědky mírného růstu jak soukromé, tak veřejné poptávky. Tento růst bude skromný a nerovnováhu na trhu bohužel okamžitě nevyřeší,“ komentuje situaci Pavel Kliment, partner odpovědný za služby pro realitní a stavební společnosti KPMG v České republice.

REKLAMA

Nelze tak vyloučit, že budou následovat krachy stavebních společností nebo přinejmenším snižování počtu zaměstnanců ve stavebnictví. Ostatně počet zaměstnanců klesá již od roku 2008. Mezi roky 2008 a 2011 poklesl téměř o 12 % na 239,6 tisíc (novější data zatím nejsou k dispozici).

Převis nabídky stavebních firem znamená také pokles cen stavebních prací. Ten se již aktuálně projevuje. Meziročně ceny stavebních prací v prvním čtvrtletí letošního roku poklesly o 1,2 %. Oproti roku 2005 stouply o 10,2 %, zatímco souhrnná cenová hladina měřená indexem spotřebitelských cen vzrostla o 22,9 %.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Rozhovor: Škoda, že se ze stavebního zákona stalo politikum, je to jen technicistní nástroj

Za tři a půl měsíce by měl kompletně začít platit nový stavební zákon. Objevuje se řada černých scénářů, zda se vše podaří včas stihnout a připravit tak, aby se konečně i v Česku povolovaly stavby rychle a efektivně. Zeptali jsme se proto Jiřího Nouzy, prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví, na jeho názor.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Svaz podnikatelů ve stavebnictví

12. 03. 2024

Komentář:  Proč si myslíme, že část nového stavebního zákona bude účinná až později

Co znamená nový stavební zákon pro developery menších až středně velkých projektů? Podívejte se, co vše nová právní úprava od 1. července letošního roku změní, co bude ku prospěchu, a co naopak zatím pokulhává nebo nebylo vyřešeno vůbec. Řada brzd a omezení pro rozvoj stavebnictví v Česku bohužel nadále zůstává. A některé oblasti jsou dokonce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Brněnský trh novostaveb má za sebou nejhorší rok za poslední dekádu

V uplynulém roce se na brněnském trhu prodalo nejméně novostaveb za poslední dekádu jeho sledování. Celkem 535 bytů v hodnotě 3,6 miliardy korun. Ceny přesto v průběhu roku neklesly a drží se na úrovni 130 000 Kč za metr čtvereční podlahové plochy. Prodejci hlásí oživení trhu, které nastalo v druhé polovině roku.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 01. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *