EUR 25.235

USD 23.616

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.235

USD 23.616

19. 02. 2013

0 komentářů

Subjekty:
GOLEM FINANCE

Švýcarsku hrozí díky nízkým hypotečním sazbám realitní bublina

 


 

Úrokové sazby v České republice v závěru roku dosáhly historického minima. Hypotéky s variabilní úrokovou sazbou banky aktuálně nabízejí s úrokovou sazbou 2,52 procenta. Průměrná fixní úroková sazba hypoték do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti v lednu činila 3,17 %. Podle statistik, které nedávno zveřejnila společnost TPA Horwath, máme v tuto chvíli druhé nejnižší úrokové sazby v regionu střední a východní Evropy.

Levnější hypotéky nabízejí pouze banky v Rakousku. Nicméně ani Rakousko se zdaleka nemůže rovnat sousednímu Švýcarsku, kde sazby během roku 2012 klesly na historické minimum a hypotéku s fixní úrokovou sazbou bylo možné bez problému získat za méně než 2 procenta a variabilní sazby tamní banky dokonce nabízely za méně než 1 procento. V posledních měsících však Švýcarsko již vykazuje obrat trendu a úrokové sazby hypoték i zde začínají nepatrně růst, nicméně i nadále zůstávají nejnižší v Evropě.

Hypotéku s jednoletou fixací úrokové sazby v tuto chvíli nabízejí od 1,3 %, tříletou za 1,1 % a pětiletou za 1,3 %.  Desetiletou fixaci, která ve Švýcarsku není zdaleka takovým unikátem jako v ČR, banky v současnosti nabízejí od 1,8 procenta. Pokud i to by se klientům zdálo moc a jsou ochotní akceptovat pohyblivou úrokovou sazbu a měnící se výši splátky, ještě nižší sazby nabízejí švýcarské banky u floatových hypoték. Jejich sazba je zde zpravidla navázána na 3měsíční LIBOR (London Interbank Offering Rate) a v současné chvíli tento typ hypotéky je reálně možné získat se sazbou kolem 1 procenta.

Historický vývoj úrokových sazeb ve Švýcarsku včetně vývoje nabídkových sazeb banky UBS ilustrují následující grafy.
golem-finance-18-1-2013-1 golem-finance-18-1-2013-2

Stinnou stránkou rekordně nízkých úrokových sazeb je velice rychlý nárůst cen nemovitostí, ke kterému dochází v posledních letech zejména ve velkých městech a turistických oblastech. Ceny nemovitostí v těchto regionech v posledních deseti letech vzrostly o desítky procent, přičemž rekord drží Ženeva, kde ceny nemovitostí za zmíněné období vzrostly o více než 100 procent. Vývoj cen nemovitostí v posledních letech začíná budit obavy a do jisté míry připomíná situaci z konce 80tých let, kdy na švýcarském nemovitostním trhu došlo nafouknutí cenové bubliny, která v roce 1988 splaskla.
golem-finance-18-1-2013-3

REKLAMA

Švýcarská centrální banka si tuto situaci uvědomuje a snaží se přehřátí trhu předcházet. Ve spolupráci se švýcarskou vládou na začátku února přikázala 30 největším bankám navýšení kapitálové rezervy pro krytí rizik vyplývajících z nesplácení hypoték. Celkově by se mělo jednat o sumu 3 miliard švýcarských franků a výsledkem má být zpomalení tempa poskytování hypoték a přeneseně bude nejspíš znamenat nárůst úrokových sazeb.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

V Praze výrazně rostou prodeje nových bytů, ale už i ceny

Prodeje nových bytů v Praze v letošním roce výrazně rostou, developeři za první čtvrtletí prodali celkem 1520 nových bytů. To je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku takřka trojnásobek. První čtvrtletí loňského roku však bylo z pohledu prodejů nejhorší v historii monitoringu trhu, tedy za poslední dvě desetiletí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *