EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

Vláda rozhodne o tom, zda budou mít vlastníci bytových domů státní podporu na opravy bytového fondu

 


 

V souladu s novou vládní koncepcí přechází SFRB ve všech programem na revolvingové nástroje, které i přes nedostatek veřejných financí zajistí udržitelnost podpory bydlení do budoucna.

Program Panel byl postaven na poskytování dotací k úrokům z bankovních úvěrů, které vlastníci bytového fondu (družstva, SVJ, města apod.) uzavřeli u komerčních bank. Novela nařízení přináší změnu v tom, že původní princip slevy k bankovnímu úroku teď bude nízkoúročené úvěry poskytovat přímo Státní fond rozvoje bydlení: „Jedná se vlastně o výhodnější podmínky pro žadatele, protože naše úroky budou nastaveny již od 1,43% (podle aktuální referenční sazby Evropské komise) po celou dobu splácení, a ta může být až 30 let. Další výhodou navíc bude snadné podání žádosti a také fakt, že na úvěry pro opravy a rekonstrukce nebudeme požadovat zástavu nemovitosti“, komentuje novou úpravu ředitel Fondu Ing. Jiří Koliba.

Novela nařízení přinese také další výhody, z úvěru bude moci příjemce krýt až 90% nákladů na opravy a modernizace. Důraz bude kladen na komplexní rozsah oprav, aby majitelům přinesly další úspory, především za energie, které tvoří až 50% výdajů za bydlení. Je to ve vlastním zájmu vlastníků, aby k opravám přistoupili promyšleně a řešili nejen zateplení, ale také konstrukční a statické vady.

Předpokládáme, že vláda ve středu na svém jednání nařízení schválí, následně otevřeme výzvu n příjem žádostí, podle nabytí účinnosti nařízení, předpokládáme, že to bude na přelomu roku“, dodává ředitel Fondu. Poptávka po tomto programu je vysoká, jen ve městech, která mají tzv. Integrované plány rozvoje měst je nutná oprava přes 33.000 bytů, jak vyplývá z průzkumu, který SFRB v těchto městech realizovalo, pro potřeby evropského programu JESSICA. Nový úvěrový program, tak doplní FN JESSICA, který je podle podmínek EK v prvním roce určen právě jen pro vymezená města.

Celkem je potřeba v celé ČR opravit ještě více než 1,5 milionů bytů, proto je nezbytné evropské zdroje podpořit také z národních prostředků. Byť pro rok 2013 má Fond k dispozici jen vlastních 210 milionů korun: „Tuto částku považujeme za startovní, abychom program mohli otevřít. O dalších zdrojích jednáme a máme příslib jak z evropských, tak dalších zdrojů. Ty by mohly v příštích letech generovat až 4 mld. Kč ročně na obnovu bytového fondu“, uzavírá ředitel Fondu s tím, že věří, že vláda podle vlastní Koncepce bydlení jistě svým rozhodnutím přispěje k tomu, aby se opět otevřely státní podpory pro obnovu bydlení.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Berlín vs. Praha. Pomohlo by našemu realitnímu trhu zmražení nájmů?

Cena nájmů v České republice stále roste. Jen za šest měsíců průměrné nájemné v Praze vzrostlo skoro o 1 200 korun a zdá se, že lidé za nájem zaplatí ještě o něco víc. Podle Českého statistického úřadu v České republice meziročně vzrostla cena nájemného o čtyři procenta.

Text: Monika Lukešová

19. 08. 2019

Bytový dům - panelák - balkony - obecní byty

Obecní byty? Prostor pro korupci a spekulace

Někteří politici jsou stále přesvědčeni, že obce by měly mít svůj vlastní bytový fond k zajištění útočiště pro lidi v nouzi. Nepochybně to chtějí s čistými úmysly. Mnohé kauzy ale ukazují, že obecní byty vytváří obrovský prostor pro korupci a spekulace.

Text: Petr Zámečník

22. 07. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *