Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.
stavební povolení nový stavební zákon

Nový stavební zákon – 3. díl: Musíte mít povolení na rekonstrukci střechy, výměnu oken nebo stavbu garáže?

Foto: Shutterstock Potřebujete stavební povolení na rekonstrukci střechy, výměnu oken a stavbu garáže? Můžete si zpevnit příjezdovou cestu k domu? Co se změní s novým stavebním zákonem?

Celá zpráva →

Anketa: Jak zlepšit dostupnost bydlení – KSČM

První politickou stranou, která zaslala odpovědi do ankety serveru hypoindex.cz na téma jak zlepšit dostupnost bydlení, byla KSČM. Přečtěte si odpovědi předsedkyně KV KSČM pro Prahu Marty Semelové.

Celá zpráva →

Vynětí půdy ze ZPF

Odnětí půdy ze zemědělského půdního fondu: Kdy je potřeba a kde zažádat?

Foto: Shutterstock Zemědělský půdní fond je podle zákona o ochraně půdního fondu základním přírodním bohatstvím naší země a nehraditelným výrobním prostředkem. V některých případech lze docílit vyjmutí pozemku ze zemědělského půdního fondu, a to buď dočasně, anebo trvale. Co je k tomu potřeba?

Celá zpráva →

V Praze si za průměrný roční plat „koupíte“ jen 3 m2 bytu. Jak se k tomu před volbami staví politické strany?

Foto: Shutterstock Přesně za měsíc nás čekají sněmovní volby. Lze očekávat, že téma prohlubující se nedostupnosti bydlení bude jedním z klíčových. Skutečnost, jak se situace v oblasti bydlení zhoršuje, je naprosto zřejmá z následujícího příkladu. Proto nás zajímaly plány jednotlivých politických stran, které by měly dostupnost bydlení zlepšit. Ceny nemovitostí totiž stále rostou a zřejmě porostou i číst více...

Celá zpráva →

solární střechy praha Brno

Zelená budoucnost je na městských střechách. Brno a Praha mají našlápnuto ke komunitní energetice

Foto: Shutterstock Podle analýzy think tanku Ember překonala produkce elektřiny ze slunce v evropských zemích v letošním červnu a červenci rekordy. Naplnění klimatických závazků a energetickou soběstačnost přinesou investice do solárních elektráren v českých městech. Ideální pro umístění solárních panelů jsou totiž právě městské střechy.

Celá zpráva →

Jak změnit hypotéku

Jak změnit nastavení své hypotéky

foto: Shutterstock Hypotéka představuje zpravidla úvěr na několik desítek let s jasně danými parametry. To ale neznamená, že po celou dobu splácení hypotéky musíte mít stejné podmínky. Nastavení hypotéky si totiž můžete změnit.

Celá zpráva →

dokumentace stavba domu

Nový stavební zákon – 2. díl: Jaké podklady budou třeba ke stavebnímu povolení na dům?

Foto: Shutterstock Co vše je třeba doložit pro vydání stavebního povolení u rodinného domu? Jaké novinky přináší stavební zákon?  

Celá zpráva →

Pachtovní smlouva

K čemu je dobrá pachtovní smlouva? A kdy ji uzavřít namísto nájmu?

Pokud má být na dočasnou dobu poskytnut pozemek či jiná nemovitost, je možné jej buď pronajmout, anebo propachtovat. Jaký je rozdíl mezi pachtem a nájmem a jaká práva a povinnosti smluvní strany mají?  

Celá zpráva →

přesýpací hodiny s rukou

Aktuální sazby hypoték: Zdražuje ČSOB i Česká spořitelna

Foto: freeimages.com ČNB v srpnu zvýšila základní sazby. Banky s tímto navýšením sice již počítaly, přesto ve zdražování hypotečních úvěrů pokračují. Sazby zvýšila Česká spořitelna, skupina ČSOB, Fio banka, Moneta či Sberbank.(Aktualizováno)

Celá zpráva →

Sjednali jste si výhodný nájem bytu? Pozor na zvýšení nájemného

Foto: Shutterstock Bytů je nedostatek a jejich cena stále roste, proto přibývá lidí, kteří uvažují o dlouhodobém bydlení v nájmu. Někdy mohou narazit na zajímavou nabídku bytu, který před pandemií sloužil ke krátkodobým pronájmům. Nejen u takových výhodných nájmů však hrozí, že se nájemce bude muset odstěhovat dříve, než plánoval. Důvodem může být neprodloužení nájmu na číst více...

Celá zpráva →