EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

14. 06. 2019

0 komentářů

10 let šetrných budov v Česku

 

Česká rada pro šetrné budovy vznikla právě před 10 lety z projektu tehdejších studentů Petra Vogela a Petra Kotka a podnětu Iry Rubensteina.

Loading



 

  • Právě před 10 lety byla v Česku otevřena první certifikovaná budova, byla jí centrála ČSOB v Radlicích.
  • Počet certifikovaných a šetrných budov se v Česku neustále zvyšuje. Rada zaznamenala rekordní počet členů, kterých je v současné době přes 100.
  • Rada pro šetrné budovy hlasováním svých členů sestavila unikátní seznam 10 přelomových staveb.

Přesto, že povědomí o šetrném stavebnictví roste, zůstávají budovy zodpovědné takřka za 40 % energetické spotřeby v Česku. Právě požadavky na snížení energetické náročnosti stávajících i nových budov a zprostředkování zahraničních standardů stály u zrodu jedné z nejvlivnějších organizací ve stavebnictví, České rady pro šetrné budovy. Dnes je tematický záběr diskuse o šetrném stavebnictví mnohem širší, a kromě energetické náročnosti se řeší také soulad budov s veřejným prostorem, zabírání orné půdy a tím větší důraz na využití brownfieldů, ale také kvalita vnitřního prostředí nebo hospodaření s vodou a využití zelených střech a fasád.
První byla centrála ČSOB. Nyní udává tón Visionary v Holešovicích 
Certifikace budov byla od počátku podmínkou pro objektivní posouzení udržitelnosti jednotlivých staveb. Nejprve se v Česku uchytil americký standard LEED, kterým byla certifikována i „první papírově udržitelná“ budova, centrála ČSOB v Radlicích. Ta nadále patří k nejlepším ukázkám šetrného stavebnictví nejen v Česku.
Vedle zmíněného LEEDu se dnes používá i britský standard BREEAM a ryze národní standard SBToolCZ vyvinutý v rámci spolupráce expertů pražským ČVUT. Stejně jako procházejí vývojem samotné budovy, vyvíjí se i samotné standardy. Nesoustředí se dnes jen na prostou energetickou náročnost staveb, ale také na tzv. zabudovanou energii, využití recyklovaných materiálů, hospodaření s vodou, kvalitu vnitřní prostředí apod.
Nejnovější standard, certifikaci WELL (spolu s nejvyšším hodnocením LEED) hodnotící i kvalitu vnitřního prostředí z hlediska uživatele, získala jako první v Česku budova Visionary v pražských Holešovicích od společnosti Skanska, člena CZGBC. Visionary přivítala první nájemníky v letošním roce.
Po deseti letech je ale na obzoru další přelomová budova, a to opět nová budova centrály ČSOB v Radlicích, která by měla být zkolaudovaná a otevřená v letošním roce.
Počet šetrných budov a pasivních domů roste
Aliance firem oboru energeticky úsporného stavebnictví Šance pro budovy (zakládajícími členy jsou Česká rada pro šetrné budovy a Centrum pasivního domu) nedávno na své tiskové konferenci uvedla, že Česko zůstává ve střední a východní Evropě v odvětví šetrného stavebnictví lídrem.
Podíl šetrných budov roste ve všech segmentech a u rodinných domů se v pasivním standardu staví 6 % novostaveb.

 
Mezi přelomovými stavbami jsou kancelářské budovy, hotel i Amazon
Členové České rady pro šetrné budovy v rámci zhodnocení uplynulé dekády svého působení vybrali hlasováním přelomové budovy oboru. Zatímco například hotel Mosaic House u Karlova náměstí ukazuje, jak je možné využívat odpadní vodu k rekuperaci tepla a opětovnému využití, projekt Ecocity Malešice je příkladem stavby bytového domu v pasivním standardu.
Tisková zpráva Česká rada pro šetrné budovy (CZGBC)

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Praha developerská společnost

Praha zřizuje vlastní developerskou společnost. Bude mít na starosti městskou bytovou výstavbu

Rada hlavního města Praha rozhodla o zřízení vlastní developerské společnosti. Subjekt s názvem Pražská developerská společnost má vzniknout od 1. června letošního roku. Cílem příspěvkové organizace, do které hlavní město Praha vloží 13 milionů korun, bude péče o pozemky v městském vlastnictví a realizace městské bytové výstavby.

Text: Veronika Hejná

14. 05. 2020

Bytová krize v Praze: Jak vyřešit dostupnost bydlení?

Bytová krize v Praze se prohlubuje. Prodává se dvakrát více bytů, než se povoluje. Výsledkem je neúměrný růst cen. Vlastní bydlení se i díky novým pravidlům pro financování hypoték stává nedostupné i pro dobře vydělávající obyvatele Prahy. Kudy vede cesta k dostupnějšímu bydlení? Řešení hledá vláda, nová pražská koalice i developeři.

Text: Jana Zámečníková

18. 12. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *