Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

6 důvodů proč sledovat změny v katastru nemovitostí denně

01.09.2014 03:09 Tisková zpráva:

S novým občanským zákoníkem se majiteli nemovitosti doporučuje mít zápis své nemovitosti ve veřejném seznamu pod kontrolou. Záleží pouze na majiteli, jak často svou nemovitost kontroluje, ale podle odborníků ze služby pro sledování změn v katastru nemovitostí Katastr365 nestačí nahlížet do katastru jen jednou za měsíc.

„Především je nutné si uvědomit rozdíl mezi návrhem na vklad a vlastním, již provedeným a zapsaným vkladem,“ říká Mgr. Michal Klusák, advokát serveru Katastr365.cz.  „Podle nového občanského zákoníku čeká každý nový návrh na katastru minimálně 20 dnů a až poté je zapsán. Tato lhůta je nejlepší období, ve kterém může poškozený vlastník reagovat nejefektivněji, bez nákladů za advokáta a soudy.“

Důvodů pro každodenní sledování zápisu na katastru nemovitostí je šest:

  1. Rychlost reakce. Čím dříve se vlastník dozví o navrhované změně, tím rychleji může reagovat na pokus o podvod nebo nesrovnalosti mimosoudní a bezplatnou formou. Dozví- li se o změně až po zapsání navrhovaného vkladu, soudům a právníkům, nákladům a nejistotě výsledku se bohužel nevyhne. 

  2. Úspora času a peněz. Podá-li svůj nesouhlas se změnou okamžitě po zjištění, nebude obrana majetku stát žádné peníze a úspěšné napravení situace zabere minimum času. Pokud se brání již po uskutečněné změně, náklady za standardní spor o určení vlastnictví jsou v rozmezí 50 – 100 000 Kč, a průměrná délka sporu od 1 do 3 let, dle náročnosti. A to vše s velmi nejistým výsledkem.

  3. Právo na straně skutečného vlastníka. Do doby zapsaní podvodného nebo mylného návrhu na vklad stačí jednoduchý, písemný nesouhlas s touto změnou, zaslaný na katastrální úřad. Ovšem v období po zapsání změny zůstávají jedinou obranou soudy, a to ještě s velkým rizikem, že před právem vlastníka bude soud upřednostňovat právo kupujícího v dobré víře v zápis ve veřejném seznamu (v katastru).

  4. Jednoduchá obrana. Pro podání nesouhlasu ve dvacetidenní lhůtě (před provedením zápisu) stačí vyplnění formuláře, který je volně ke stažení na stránkách služby www.katastr365.cz. Při obraně až po provedeném zápisu je nutné najmout si právníka, podat žaloby k soudu a platit za každý úkon bez ohledu na výsledek sporu.

  5. Delší lhůta k nápravě.  Sleduje-li vlastník své nemovitosti každý den, má jistotu, že bude o nekalém návrhu informován včas, a to i v případě, že zloději nemovitostí podvodně přesměrují doručování doporučených dopisů od úřadu. Při sledování například 1× za 2 týdny se reakční lhůta na zamezení zápisu podvodného stavu výrazně krátí. 

  6. Klidný spánek. Včasnou reakcí se vlastník vyhne nejistotě a nervům. I když je jasné, na které straně je pravda, výsledek soudního procesu není vůbec jistý, celý proces je zdlouhavý a bude stát nemalé finance, které vlastníkovi žádný podvodník nikdy nenahradí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *