EUR 23.985

USD 22.380

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.985

USD 22.380

29. 07. 2016

0 komentářů

6 tipů, jak výhodně využít slunce v domácnosti

 


 

Obnovitelný zdroj, kterým je právě sluneční energie, lze výhodně využít všude tam, kde dochází k velké spotřebě elektřiny či tepla. Právě v létě můžeme hodně ušetřit například díky používání solární sprchy. Jak na to?

 

1.    Tip: Úspora energie díky solární sprše

V letní sezóně občas zažíváme tropy také v Česku. Solární sprcha nám ušetří peníze právě v těchto dnech a navíc zpříjemní zahrádkářské práce i rekreaci na chatách. „Solární sprchu si můžeme koupit, ale může posloužit i na černo natřený sud, naplněný vodou a připevněný ke kůlu na slunci. Tak dojde k ohřevu vody, kterou lze použít hlavně v létě třeba k opláchnutí na zahradě. Domácnost spotřebuje méně plynu, elektřiny nebo jiné placené energie, takže ušetří řádově stokoruny ročně,“ říká energetický poradce Petr Woff ze služby E.ON Rádce, která funguje na adrese www.eonradce.cz.

Rada: Jak solární sprcha pracuje? V prvé řadě potřebujeme akumulační zásobník o objemu většinou 20 až 35 litrů, v němž dojde k ohřevu vody. Následně vodu přivedeme do nádrže například přes hadicovou spojku. Ze zásobníku poté vytéká ohřátá voda přes sprchovou hlavici.

REKLAMA

2.    Tip: Ohřev vody nejen v bazénu

Jen stěží bychom si uměli představit každodenní život v domácnosti bez teplé vody. Sluneční energii lze využít také pro ohřev vody ve venkovním bazénu, přičemž výhodné pro nás mohou být například solárně-termické kolektory. „V letním období vodu ohříváme jen na nízkou teplotu a v tomto případě je účinnost solárně-termických kolektorů vysoká, a to zpravidla přes 80 procent,“ vysvětluje Petr Woff. Ekonomicky optimální plocha  pro ohřev vody solárně-termickými kolektory závisí zejména na spotřebě vody v domácnosti. Pro ohřev vody se v poslední době stále více uplatňují také fotovoltaické panely.

Rada: Bazén můžeme přikrýt solární plachtou, která přes den pomáhá vodu ohřívat a v noci zpomaluje její ochlazování.

3.    Tip: Vlastní solární elektrárna

REKLAMA

Slunce je také výborným zdrojem elektrické energie, kterou můžete využít v běžném provozu své domácnosti – k svícení, provozu spotřebičů nebo i ohřevu vody. Mít doma vlastní sluneční elektrárnu je navíc atraktivnější díky dotacím z programu Nová zelená úsporám, které můžete čerpat. Od letošního roku pomůže s realizací fotovoltaického systému energetická společnost E.ON, a to ve spolupráci se svým technickým partnerem TERMS, a. s. Díky řešení na klíč, které zahrnuje i vypracování energetického posudku, projektu, podání žádosti o dotaci, realizaci a vyřízení dotace, je pořízení solární elektrárny rychlé a snadné.

Rada: Zručný kutil se znalostmi z oboru elektroinstalací svede postavit vlastní sluneční elektrárnu, kterou sestaví podobně jako „stavebnici“.  Podle stavebního zákona není třeba stavební povolení, pokud je instalovaný výkon do 20 kW. Pokud nebude systém připojen do rozvodné sítě, není třeba ani povolení distributora.

4.    Tip: Využití fotovoltaiky pro LED osvětlení

Příležitost pro domácnosti k využití fotovoltaiky, jakožto metody, při které dochází k přímé přeměně slunečního záření na elektřinu, se nabízí například u zdrojů označených zkratkou „LED“. LED zdroje patří mezi moderní úsporné osvětlení, které běžně nahrazuje klasické žárovky. „V poslední době jsou hojně využívány třeba LED pásky s diodami umístěné do kuchyňských linek, jelikož potřebují jen malé stejnosměrné napětí 12 až 24 voltů,“ říká Karel Murtinger ze společnosti Ekowatt. Jako zdroj malého stejnosměrného napětí mohou posloužit fotovoltaické panely společně s akumulátorem. „Výhodou akumulátoru je možnost jeho využití jako záložního zdroje pro případ výpadku sítě. Lze jím například napájet notebooky, telefony či WiFi,“ dodává Murtinger.

REKLAMA

Rada: Fotovoltaické panely lze instalovat i v panelovém domě například na zábradlí balkonu.

5.    Tip: Čerstvý vzduch zajistí solární ventilace

Sluníčko může překvapivě pomoci také lépe větrat váš dům. Řeč je o takzvané solární ventilaci, kdy systém ve tvaru panelu přivádí do domu čerstvý vzduch. „Zjednodušeně řečeno pracuje solární ventilace tak, že nasává a ohřívá čerstvý vzduch, který potom přivádí dovnitř domu. Systém je řešen tak, aby nedocházelo k výrazným energetickým ztrátám při klasickém větrání například otevřením oken,“ vysvětluje Woff.

Rada: Solární ventilace funguje na elektřinu, kterou si vyrábí ze slunce, takže ji můžeme instalovat třeba na střechu domu.

6.    Tip: Využití sluneční energie na zahradě

Na zahradě můžeme využít energii ze slunce u zařízení, jemuž pro provoz stačí malé stejnosměrné napětí. Často přitom není vyžadován solární regulátor ani akumulátor. „Sluneční energii na zahradě využijeme například pro čerpání vody ze studny do zásobní nádrže, jako pohon čerpadla vodotrysku nebo noční osvětlení zahrady,“ vysvětluje Murtinger.

Rada: Podél příjezdové cesty k domu dobře poslouží také solární světla, která se přes den dobijí na slunci a večer se díky speciálním senzorům rozsvítí.

Více informací a další tipy, jak efektivně využít sluneční energii, můžete najít na webu www.eonradce.cz.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Dluhů kvůli energiím bude přibývat. Zvlášť po celoročním zúčtování

Blíží se konec roku, tedy čas, kdy se vyúčtují dodávky energií. Z těchto údajů vzniká největší objem pohledávek, které dodavatelé vymáhají od dlužníků. Problémem jsou často nedostatečné zálohy, které nereflektují skutečný odběr energie. Doplatky pak nejsou jen v řádech stovek korun, ale spíš desítek tisíc. Některé domácnosti pak nemají na zaplacení tohoto dluhu a dostávají se do […]

Text: František Veselý

10. 12. 2021

Spící žena na gauči - pohoda - sen

V kurzu jsou malé byty nejen na investici. Kupují je hlavně ženy

Muži mají sice nad ženami v ekonomice stále navrch, ale ženy se nedají zahanbit. V České republice mají ženy velmi slabý vliv na rozhodování. Navíc také nemají dobrou pozici v segregaci na trhu práce a ve vzdělávání. Naopak jsou v Česku ženy hojně zaměstnávány. Tato data vyplývají z Indexu rovnosti žen a mužů Evropského institutu pro genderovou rovnost.

Text: Monika Lukešová

01. 11. 2019

Bytový dům - apartmány - byty

Hypotékou, či nájmem výdaje nekončí

Nemovitosti v České republice jsou opravdu drahé. Zvlášť v Praze, kde ceny bytů stále pomalu rostou. Platby za bydlení tvoří největší položku na výdajích domácností, což není nic zarážejícího. Jenže problém je v tom, že každá třetí domácnost má starosti vyjít s měsíčním příjmem. Navíc sjednáním hypotéky, či nájmu výdaje nekončí.

Text: Monika Lukešová

18. 10. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *