EUR 25.235

USD 23.616

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.235

USD 23.616

12. 12. 2018

1 komentář

7 tipů, jak nenaletět při koupi nemovitosti

 

Pořizování vlastní nemovitosti bývá část spojeno s velkým stresem.  Ať už se jedná o byt či dům, cena je pro rozhodování zásadní a často se pak podceňuje technický stav. I takový obyčejný flíček v podkroví se může pěkně prodražit. Ne každý je technik a stavebník a proto vám přinášíme pár základních rad a tipů, na co si dát pozor při hledání vysněného domova.

Loading



 


Pozor na trhlinky v důsledku nerovností
Atypické domy mohou vypadat na pohled zajímavě, musí však být pečlivě postaveny. Pokud je totiž nemovitost „složena“ z různě velikých částí, může se stát, že si nebude rovnoměrně sedat a mohou se objevit trhliny v nejslabších místech, nejčastěji u oken. Má váš vysněný dům trhliny kolem okenic? Může jít o banalitu ale také o opravy v řádech několika tisíc. Než dům koupíte, vyžádejte si například výkresové dokumentace a zjistěte způsob založení, jaké má dům základy či zda nestojí na jílech.
Nízkopodlažní domy? Hrozí vlhké zdi i plesnivá podlaha
Pozemek, na kterém je dům postaven ovlivňuje mnohé. Jaké bude na zahradě léto, ale i zda budete mít při přívalových deštích problémy s vodou. U domů s nízko položenou podlahou hrozí při silnějších deštích prosakování vody pod podlahu i do stěn. Při prohlídce se ptejte na vodorovnou hydroizolaci, která by měla být výš než případná hladina vody a zkontrolujte celkově tvar pozemku u sebe i sousedů. Je-li domeček v údolí, riziko je vysoké. Opravy takového problému mohou vyjít na stovky tisíc a „happy end“ není stoprocentně zaručen.
Voda v garáži či zatopený sklep
Není nic neobvyklého, že se garáž nachází pod úrovní terénu. Při vydatnějších deštích tak do garáže může zatékat. Při koupi domu je důležité zkontrolovat, jak je vyřešen případný odtok, jak jsou umístěné sběrné žlábky a v jakém jsou stavu. Mnohdy pomůže jen žlábky vyčistit. Pokud ne, je třeba upravit stávající žlab a s největší pravděpodobností bude potřeba i zasáhnout do fasády.  Problém s vodou se může objevit i ve sklepě. Přívalové deště umí být zákeřné a ve sklepě mohou udělat bazének. „V případě jednorázových události doporučujeme čerpadlo jen zapůjčit. Speciální čerpadla vysají vodu až na úroveň 1-2 mm a také si poradí s pískem, bahnem či kameny. Vyschnutí lze podpořit odvlhčovači vzduchu,“ uvádí Zdeněk Plecháč, technik divize DEK půjčovna
Mokro pod vanou
Stará vana, špatná instalace, nedostatečné zaspárování, to mohou být důvody, proč se objeví pod vanou voda. Na první pohled lze tento problém objevit například při pohledu na popraskané spáry. Nebyl-li dům dlouho používán, vyzkoušejte prostor mezi vanou a obklady chvíli polévat a pak zkontrolujte prostor pod tím. Takováto kontrola zabere jen chvíli a vy tak můžete předejít pozdějším nepříjemnostem. Je-li problém krátkodobý, vyřešíte ho relativně snadno v řádech stovek nákupem silikonu. Je-li však problém dlouhodobý, voda může být nasáklá do povrchu pod vanou a oprava se může vyšplhat až na desítky tisíc.
Stavba garáže v nebezpečné oblasti
Nyní kupujete dům a za pár měsíců budete chtít postavit třeba garáž? To však nemusí být jednoduché a výstavba se může pěkně prodražit. Ověřte si tzv. požární odstupové vzdálenosti, tedy vzdálenosti, kde hrozí přenesení požáru. Pokud garáž naplánujete do „nebezpečného“ prostoru, povolení nejspíš i tak získáte, ale garáž asi nebude přesně podle vašich představ.  Stavba v nebezpečném požárním prostoru nesmí mít okna a stěny by měly být ideálně z betonu, povrchově upraveny proti požáru.
Mějte v pořádku všechny revize
Než si nemovitost koupíte, zkontrolujte platnost všech revizí vyžadovaných zákonem. Týká se to komínů – jednou ročně, hromosvodů – jednou za 3 až 5 let a elektroinstalace – před vlastním užíváním domu. Nenechte se odbít a trvejte na kontrole. Většina revizí stojí řádově několik tisíc. Než dům koupíte, mějte revize v pořádku. Náklady na ně ať uhradí předchozí majitel a vy tak ušetříte třeba na novou pohovku.
Energetická náročnost
I přesto, že elektro spotřebiče v horší kvalitě než A+ nekupujeme, při koupi bytu či domu lidem často nevadí ani F. Přitom takové náklady na vytápění se mohou ročně vyšplhat k desetitisícům. Při koupi domu myslete na čtyři základní věci. Zjistěte podlahovou plochu, vyžádejte si faktury za teplo z předchozích období, zkontrolujte jednotky, v jakých je teplo dodáváno a podle tabulek uvedené v brožuře Nemopas vypočtěte spotřebu a zařaďte domeček do příslušné kategorie. Kategorie C představuje současný stav nových nebo rekonstruovaných domů. Zajímejte se také o staří kotle, druh paliva, zateplení budovy i tepelných rozvodů.
Zdroj: 18 tipů na rizika, která je vhodné prověřit před pořízením nemovitosti NEMOPAS

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

spořit na bydlení

Jak si spořit na bydlení, když už nechcete stavební spoření

Podpora stavebního spoření byla omezena na pouhých tisíc korun státní podpory za rok. A to při úložce 20 000 Kč ročně. Pokud vezmeme v úvahu to, že výkonnost stavebního spoření je velmi nízká a v posledních letech nedokázala ani porazit inflaci, tak je možná čas najít si jiný způsob spoření na bydlení.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *